ביטול צוואה

צוואה היא למעשה בקשתו האחרונה של הנפטר המבקש לחלק את רכושו למי שהוא חפץ ולאו דווקא ליורשים החוקיים הנקבעים על פי חוק הירושות. בצוואתו יכול כל אדם לחלק את רכושו שווה בשווה בין מספר יורשים, יכול להוריש את רכושו בצורה שאינה שווה ויכול כמובן גם לזכות בכל רכושו אדם אחד בלבד. צוואה חוקית יכולה להיכתב במספר דרכים אך גם על צוואה שנכתבה בצורה חוקית כדת וכדין ניתן לערער. על מנת לבטל צוואה יש להגיש טופס ביטול צוואה ובו לנמק את הסיבה בגינה יש לבטל את הצוואה או לשנותה.

הסיבות יכולות להיות קשורות בתוכן הצוואה או בדרך שבה נכתבה וכל בקשה כזו תיבדק ואם תמצא נכונה תבוטל או תשונה. ביטול צוואה הוא הליך שגורם להתנגשות בין שני עקרונות חשובים: כיבוד רצון המת והצוואה שהשאיר לבין הזכות של כל אדם להתנגד. בית המשפט או רשם הירושות יבדוק כל מקרה לגופו ויחליט איזה עיקרון חזק יותר במקרה הספציפי שלפניו.

 

עילות הגורמות לביטול צוואה

עילות המצריכות בקשה של ביטול צוואה יכולות להיות בגלל שתי סיבות עיקריות: בקשת ביטול הנובעת בגלל הליך לא תקין ולא כחוק של כתיבת הצוואה או ערער על החלוקה של הרכוש. על פי הסיבה הראשונה יכול למשל לטעון אדם שהצוואה נכתבה על ידי הכותב בלחץ של העדים או שלא היה מודע למעשיו ברגע כתיבת הצוואה. עוד יכול לטעון מבקש הביטול לכשלים טכניים כמו אי כתיבת תאריך או חתימה לא כשרה. עוד טענה שיכולה להיות סיבה לבקשה לביטול היא כעס רגעי על בן או בת זוג ולכן הוא או היא הושמט/ה מהצוואה למרות שהרצון של המת אינו משקף מצב כזה. סיבות טכניות או סיבות בקשה לביטול עקב הליך לא תקין הן נפוצות אך אינן תמיד מתקבלות על פי סעיף 25 לחוק הירושות יכול בהחלט להיות מצב שבו יהיו חסרים פרטים טכניים אך הצוואה עדיין לא תתבטל.

שופט הרואה לנכון שחוקי היסוד אכן קיימים יכול להחליט לא לבטל את הצוואה גם אם חסרים פרטים. הסיבה השנייה לביטול צוואה היא סיבה מהותית והיא למעשה אי קבלת התוכן הרשום הצוואה. סיבות הנכללות בקטגוריה זו יכולות להיות קשורות בחלוקה לא הוגנת הנובעת מסיבות כאלו ואחרות או השמטה של יורש הרואה את עצמו כאדם שמגיע לו חלק מרכושו של הנפטר. גם בקשת ביטול צוואה הנובעת מסיבה מהותית וגם בקשת ביטול צוואה הנובעת מסיבות טכניות חייבות להיות מנומקות בהלכה על מנת שיהיה ניתן להתייחס אליהן בהתאם. לא כל בקשת ביטול מתקבלת וכל מקרה נבדק לגופו.

 

משרד עורכי דין טל איטקין מתמחה בהליכים הקשורים בצוואה וירושה ובהחלט יכולים לסייע לכם בהליך המורכב. המרכיב החשוב ביותר בתיקים ארוכים ומתישים הוא הניסיון וותק של מעל 20 שנים בהחלט עוזר למשרדנו לפתור גם תיקים בעיתיים וסבוכים.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו