בית הדין הרבני

סמכות בית הדין הרבני

בתי הדין הרבניים הם המוסמכים הבלעדיים על פי חוק  להכריע בסוגיות של גיטין. במילים אחרות, הם בעלי הסמכות הבלעדית לגרש את בני הזוג, זאת גם כאשר יתר העניינים שבמחלוקת אינם נידונים בבית הדין.

ביתר העניינים, כלומר ענייני מזונות ילדים ואשה, משמורת וחלוקת רכוש, לבית הדין ישנה סמכות מקבילה לבית המשפט לענייני משפחה.

כיצד קונה בית הדין הרבני סמכות לדון ביתר העניינים הללו?

הליך רכישת הסמכות לדון בסוגיות הנלוות לתביעת הגירושין הוא כה מורכב, עד שזכה בעולם המשפט לכינוי “מרוץ הסמכויות” בין בית הדין הרבני לבין בית המשפט לענייני משפחה.

הכלל המנחה הוא שצד שיקדים ויפנה לבית הדין הרבני, יקנה לו סמכות -בבחינת כל הקודם זוכה. אלא שלא די בכך. לצורך קניית הסמכות תעלה שאלה של תום הלב והכּנות שבהגשת תביעת הגירושין, והאם היא לא הוגשה רק כדי לקנות סמכות ולחסום את הצד השני מלפנות לבית המשפט לענייני משפחה.

לעניין זה יש לזכור מספר דברים

ראשית, לקטינים ישנה על פי חוק זכות עצמאית להגיש תביעה למזונותיהם בבית המשפט לענייני משפחה. לכן גם קניית סמכות כדין של בית הדין לא תמנע הגשת תביעה למזונות הקטינים בבית המשפט לענייני משפחה.

שנית, כדי שיתר העניינים הנובעים מן הגירושין יידונו בבית הדין הרבני יש לבצע “כריכה”. על מנת שהכריכה  תהיה כדין ולא תיפסל על ידי בית המשפט נדרשת מומחיות. פניה עצמאית לבית הדין הרבני יכולה לגרום לנזקים ולפגיעה בזכויות במידה ולא נעשית כראוי. לכן מומלץ לפנות לייעוץ משפטי בטרם הגשת התביעה.

לא תמיד ישנם יתרונות בפניה לבית הדין הרבני דווקא, למרות הדעה הרווחת, והמוטעית, בקרב אבות ובעלים רבים.

למרות שמדובר בבית דין הדן על פי דין תורה, הוא עדיין חלק מזרועות המדינה ופועל על פי חוק אזרחי (חוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין), התשי”ג -1953). לכן, בענייני רכוש מחויב בית הדין הרבני לפסוק על פי חוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל”ג -1973, וכן מחויב לדינים אזרחיים הנוגעים למשמורת וכשרות משפטית ולשוויון בין המינים. לרוב, פסיקותיו של בית הדין הולמות את הדין האזרחי ואת פרשנות בתי המשפט לחוק ולעקרון השוויון. גם הדין העברי הוא יותר שוויוני ממה שנדמה. במקרים שוליים הדין הדתי מביא לפרשנות שונה של חוק יחסי ממון.

חשוב לזכור, כי בית הדין הוא הפוסק היחידי בענייני גירושין בין בני זוג יהודים. טעות נפוצה לחשוב שנישואין אזרחיים יפטרו את הצדדים מפניה לבית הדין לצורך גירושיהם. החוק אמנם מכיר בתעודת נשואים זרה לצורך רישום בני זוג כנשואים, אך גירושין עדיין מצויים בסמכותו הבלעדית של בית הדין, ובני זוג יהודים לא יוכלו להימנע מגירושין באמצעות בית הדין.

banner3

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו