הפחתת מזונות במשמורת משותפת

הפחתת מזונות במשמורת משותפת

עם ההכרה בשיטת המשמורת המשותפת, החלו לזרום לפתחו של בית-המשפט תביעות הפחתת דמי מזונות לקטינים, מצד אבות המחזיקים במשמורת משותפת. הטענה העיקרית הינה שכיוון שהאב נושא באופן ישיר במחצית מהוצאות ילדיו בעת שהותם עמו, הרי שיש להפחית את דמי המזונות המשולמים לקטינים. הגישה הרווחת בבית המשפט לענייני משפחה, הינה שיש לבחון כל מקרה לפי נסיבותיו הפרטניות. לרוב, יופחתו דמי המזונות בשיעור של 25%. עם זאת, ניתן לאתר מגמה לפיה עיקר התביעות של הפחתת דמי מזונות במשמורת משותפת אושרו מקום בו הכנסת ההורים הייתה זהה או דומה, וכאשר האב הטוען להפחתת המזונות אכן נשא במרבית הוצאות הקטינים בעת שהייתם בחזקתו.

הפחתת מזונות במשמורת משותפת

הפחתת מזונות ילדים – על יתרונותיה וחסרונותיה של המגמה

היתרון העיקרי בפסיקות המפחיתות את שיעור המזונות במקרה של משמורת משותפת הינו החלת עקרון השוויון על שני ההורים שממילא נושאים שווה בשווה בנטל גידול הילדים. יחד עם זאת, כנגד הפחתת דמי המזונות במקרה של משמורת משותפת נמתחה גם ביקורת רבה. הטענה העיקרית של המתנגדים לגישה זו, הינה שהפחתת דמי המזונות מהווה “תמריץ כלכלי”, ובשל כך עשויה לעודד אבות רבים להגשת תביעות משמורת משותפת, במהלכן ינהלו ההורים מאבק עיקש שעלול בסופו של יום לפגוע בטובת הקטינים.

יש לזכור כי לא בכל מקרה של משמורת משותפת ייפסקו אוטומטית מזונות מופחתים. גם בתביעות כגון אלו, כמו בכל תביעה אחרת הנוגעת לקטינים, בית המשפט פועל עפ”י עיקרון העל של טובת הקטין ופוסק על-פי צרכיו ומאפייניו. כמו-כן, במטרה להימנע מלהעניק תמריץ כלכלי לאבות שאינם מעוניינים במשמורת המשותפת בשל יתרונותיה, אלא אך ורק במטרה להתחמק מנטל המזונות הכבד, נמנעים בתי המשפט לאשר תביעה להפחתת מזונות מקום בו הם מתרשמים בנסיבות המקרה כי כל תכליתה של המשמורת הייתה להשיג פטור חלקי מחובת תשלום המזונות.

המקרים של הפחתת מזונות בהם המשרד שלנו מטפל:

  • הפחתת מזונות עקב נישואין
  • הפחתת מזונות רטרואקטיבית
  • הפחתת מזונות עקב ילד נוסף
  • הפחתת מזונות לאחר גיל 15
  • הפחתת מזונות לאישה גרושה שנישאה בשנית
  • הפחתת מזונות בבית הדין הרבני
  • הפחתת מזונות מגיל 18
  • הפחתת מזונות בעקבות שינוי נסיבות

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו