הפרת הסדרי ראיה

איך יש להתנהל בעת שישנה הפרה של הסדרי הראיה?

הסדרי הראיה מבקשים למלא אחר תכלית ברורה: להביא לכך שיהיה קשר רציף בין האב ובין ילדיו. חשוב להבין כי לרוב הסדר הראיה יהיה רלוונטי יותר כלפי האב, זאת מאחר ומדובר על הסדר שמטרתו להגדיר את הסדרי הראיה בין הילדים ובין ההורה שאינו המשמורן. מה שקורה לא אחת הוא שהסדרי הראיה כפי שהם הוגדרו אינם מתקיימים כנדרש, כאשר לא אחת הסיבה היא רצון של צד אחד לפגוע בצד השני באמצעות הילדים. איך מתנהלים בעת שיש מצב בו ישנה הפרת הסכם ראיה ע”י האב?

חשוב לזכור מעל לכל כי הפרות של הסדרי הראיה, למרות שלעתים הן נובעות מרצון של נקמה, פוגעות בעיקר בילדים. הסדר הראיה מבקש להסדיר בין ההורים הגרושים את הזמנים בהם כל אחד מהם יחלוק את הזמן עם ילדיו. במקרים ואכן ישנה הפרה בוטה של הסכם הסדרי הראיה, הרי שישנם צעדים משפטיים שניתן לנקוט בהם.

הפרת הסדרי ראיה ע"י האב

הפרת הסדרי ראיה ע”י האב – יש מה לעשת!

במרבית המקרים כאשר מתבצע הליך גירושין האמהות מוצאות עצמן חסרות אונים אל מול האבות שמפרים פעם אחר פעם את הסדרי הראיה. במידה רבה, הנשים אינן יכולות להפר את ההסדר, ומי שמפר אותו הם הגברים שאינם נשארים בגבולות ההסכם שהוסדר אל מול גרושתם. חשוב להבין כי הפרה של הסכם אינה אומרת בהכרח כי האב מעוניין ביותר זמן עם ילדיו ועל כן הוא אינו מחזיר אותם בזמן אל ביתם, אלא שלעיתים המקרה הוא שונה וישנם אבות שלא מגיעים לאסוף את הילדים בזמן, או בכלל.

 

אילו צעדים ניתן לנקוט כלפי גרוש שלא עומד בהסדרי ראיה?

במקרים בהם אכן ישנה הפרה של הסדר הראיה, יכולה אם הילדים לנקוט בכמה צעדים. ההמלצה תחילה היא לשוחח עם האב לגבי החריגה מגבולות ההסכם, כאשר שיחה שכזו צריכה להתנהל באופן אסרטיבי שישקף בפניו את חומרת הדבר. בהנחה וחוזר מקרה נוסף של אי קיום הסדרי ראיה ע”י האב, תוכל האם לנקוט בצעדים חריפים יותר.

ראשית, האם יכולה להגיש תלונה במשטרה ולטעון כי היא עושה זאת מאחר והוא אינו עומד בתנאי ההסכם. למרות שלא ניתן לקבוע זאת מראש, לרוב יגשו הנשים אל תחנת המשטרה במקרים בהם האב אינו מחזיר את ילדיו בזמן אל בית האם. המשטרה יכולה לסייע בהשבת הילדים אל ביתם, כאשר האב תחילה מקבל אזהרה להמשך.

 

אפשרות נוספת העומדת בפני האם היא לדרוש בצמצום הסדר הראיה. חשוב להבין כי נקיטת צעד שכזה אומנם משקפת בפני האב כי הוא עובר על חוקי ההסכם, אך לא אחת מדובר על פגיעה בילדים שזוכים לפחות זמן עם אביהם. יחד עם זאת, בעת שמצמצמים את הסדרי הראיה, גם מפחיתים את הסיכויים כי מקרים כאלו יתרחשו בעתיד.

banner3

רוצה להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו