החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה

על החוק החדש ומטרתו

החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה, התשע”ד-2014, נכנס לתוקפו בחודש ספטמבר האחרון, ויש האומרים כי הוא צפוי לחולל מהפכה בתחום דיני המשפחה.
מטרת החוק, הינה לסייע לבני-זוג ולהורים וילדיהם ליישב את הסכסוך המשפחתי בדרכי שלום ובהסכמה ולצמצם את הצורך בהתדיינות שיפוטית.

 

המצב המשפטי עובר לחוק ואחריו

בטרם נכנס החוק לתוקף, התאפשר לכל אדם שחפץ בפתיחת הליכים משפטיים כנגד בן-זוגו בשל סכסוך משפחתי שהתגלע בין הצדדים לממש את רצונו מבלי לנקוט בכל הליך מקדים, בכפוף לכללי מרוץ הסמכויות בין בית-המשפט לענייני משפחה לבית הדין הרבני. אמנם גם במצב דברים זה נהוג היה להפנות את הצדדים ליחידות הסיוע ע”י הערכאות המשפטיות, אלא שהתהליך עשוי היה לקחת זמן רב בשל העומס הרב בערכאות אלו.

עתה, בחסות החוק החדש, בלתי אפשרי להגיש תביעה לערכאות השיפוטיות מבלי למלא אחר התנאי המקדים שקובע החוק- הגשת בקשה ליישוב סכסוך לערכאה בה בכוונתו להתדיין. במטרה לייעל את הליך יישוב הסכסוך קובע החוק לוחות- זמנים מדויקים. כך למשל, נקבע כי בתוך 35 ימים מיום הגשת הבקשה, יוזמנו בני-הזוג ע”י בית-המשפט או בית הדין בה הוגשה הבקשה ליחידת הסיוע, אשר תנסה ליישב את הסכסוך בין בני הזוג על דרך ההסכמה.

החוק החדש מחייב את בני-הזוג להשתתף במספר פגישות ביחידת הסיוע, כאשר רק  בתום התקופה הנ”ל, המוגדרת כ”תקופת ניסיון”, יוכלו הצדדים להגיש תובענה הנוגעת לסכסוך ביניהם במידה והליך יישוב הסכסוך לא צלח.

במטרה לפתור את מרוץ הסמכויות בין בית המשפט לביה”ד הרבני קובע החוק, כי צד אשר הגיש בקשה ליישוב סכסוך, ייחשב כמי שרכש סמכות בערכאה בה הוגשה הבקשה. כמו-כן, הגשת בקשה ליישוב סכסוך אינה מונעת מבן-הזוג המבקש את האפשרות להגיש בקשה לסעד זמני או סעד דחוף הנחוץ כדי להבטיח את הליך יישוב הסכסוך.

יתרונותיו של החוק

יישוב הסכסוך על דרך ההסכמה צפוי לחסוך לצדדים זמן יקר ועלויות רבות וחשוב מכך- בני-הזוג יימנעו מהליכים משפטיים שעשויים לגרור אותם למאבקים ממושכים ועקובים מדם שנותנים אותותיהם על הצדדים עצמם ועל ילדיהם. זאת ועוד, ככל שהליך הגישור יצלח הרי שתיחסך כאמור פניה לערכאות השיפוטיות, דבר המייתר גם את מרוץ הסמכויות בין בית המשפט לענייני משפחה לבין בית-הדין הרבני, הידוע במורכבותו. בנוסף, הפנייה ליחידת הסיוע צפויה להקל על הערכאות השיפוטיות, הקורסות כיום תחת עומס התביעות המוגשות לפתחן. כך, גם זוגות שלא צלחו את הליך יישוב הסכסוך, צפויים ליהנות מהליך שיפוטי מהיר ויעיל יותר בעניינם.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו