זוגיות תחת אש

מלחמת לבנון השנייה, הביאה אחריה “בייבי-בום” משני קצוות הסקאלה. הן במובן הרגיל של המושג, והן במובן ההפוך לחלוטין.

לא רק בתי היולדות התמלאו זוגות, כי אם גם משרדי עורכי הדין המתמחים בתחום דיני המשפחה.

אין ספק, כי זוגיות הינה דבר מורכב, וכאשר נמצאים במצבי לחץ – מורכבותה בולטת עוד יותר, שכן המתח, החרדה והצורך של כל אחד מבני הזוג בתמיכה מהסוג הנכון לו, נותנים אותותיהם פי כמה וכמה כאשר נמצאים במצב חירום.

מלחמה מערערת את השגרה, הופכת את סדרי היום ואת היסודות הקיומיים בחיים. במצבים כאלו, הצורך בתמיכת בן הזוג עולה, ואילו הריחוק – אם קיים – מתחדד עוד יותר.

בתקופות דחק שנכפות על בני זוג בעל כורחם, מערכות יחסים עלולות לספוג חבטות קשות, לעיתים בלתי ניתנות לאיחוי.

השהייה המשותפת זמן רב יחד במקום סגור  גורמת לצדדים להרהר מחדש עד כמה הם מרוצים מהקשר הזוגי.

לעיתים מציאות מלחמתית יכולה לחזק זוגיות ואפילו לגרום לאהבה לפרוח – ומכאן הדרך לחדר היולדות ידועה. לעומת זאת, כאשר לא נותר דבר מעבר לשגרה המחזיקה את הצדדים יחד, הסיכויים של הזוגיות לשרוד מלחמה קטנים, ואז הדרך של בני הזוג עוברת דרך משרדי עורכי הדין ומשם לרבנות.

 

 

בעתות מלחמה, במהלכה ובמיוחד לאחריה, מוצפים משרדי עורכי הדין המתמחים בענייני המעמד האישי בפניות חדשות לבקרים, כאשר הרקע למשבר נובע מתוך אירועים טראומטיים שמתרחשים במהלך המלחמה.

דוגמאות לסוגי הפניות למשרדי עורכי דין במהלך מלחמה נוגע פעמים רבות להתנהלות בין בני זוג גרושים עם ילדיהם המשותפים במהלך המלחמה. השונות וראיית העולם האחרת, באים לידי ביטוי גם באמצעי המיגון שכל אחד מההורים הגרושים, סבור שיש לקחת כדי להגן על הילדים המשותפים, שמתגוררים כעת בשני בתים שונים, מידת המעורבות מגעת גם למעגל המשפחתי הרחב יותר, שמפגין מעורבות יתרה בכללי “עשה” ואל “תעשה” במהלך מלחמה והמצב מביא את הצדדים לפתיחת ההליכים מחדש, בשל אי שביעות רצונם מאופן ההתנהלות ההורית של הצד השני.

לעיתים אחד מבני הזג מעוניין לברוח מהארץ למדינה אחרת, בכדי להשיג תחושת ביטחון, נתקלנו בלא מעט מקרים שבן הזוג השני החליט לנצל שעת רצון ולבקש בשעת מלחמה שתעוכב יציאתו מהארץ של בן זוגו לצורכי הנסיעה, בכדי להפעיל לחץ ולהשיג אמצעים טאקטיים.

מהעבר השני, זוגות רבים מקבלים פרופורציות אחרות לסכסוך שמתנהל ביניהם, יצר ההישרדות והרצון להמשיך לחיות גוברים על יצר הנקם בבן הזוג, כך לעיתים משברים שנראים חסרי פתרון, מגיעים להסכמי פשרה מהירים וזריזים דווקא בגלל  המלחמה.

לסיכום – אם היציבות הרגשית של בני הזוג והיציבות הזוגית טובים, הרי שגם במצבי לחץ תשרוד הזוגיות זעזוע קשה ויציאה מהשגרה כמו מלחמה.

להבדיל, במקרה בו הזוגיות נשענת על בסיס רעוע, הרי שבמצבי לחץ, ברור שיכולת ההתמודדות הזוגית הרבה פחות טובה, ומכאן כאמור קצרה הדרך להליך גירושין.

 

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו