זכויות להט”ב

זכויות להט”ב (לסביות,הומואים,טרנסקסואלים, ביסקסואלים) בתחום דיני המשפחה עברן בשנים האחרונות שינויים רבים, הודות להתפתחות הפסיקה והחקיקה בנושא.

נישואין של זוגות חד-מיניים

בישראל נערכים טקסי הנישואין עפ”י הדין הדתי. כיוון שאף אחת מהדתות המוכרת אינה מאשרת נישואין חד מיניים, בני זוג חד מיניים אינם יכולים להינשא בישראל. עם זאת, באפשרותם להינשא בטקס אזרחי בחו”ל ולהירשם בישראל כנשואים במשרד הפנים. התנאי לכך הוא שבני הזוג יציגו ראיה המלמדת כי נישאו במדינה זרה בה מוכרים נישואים חד-מיניים עפ”י חוק. במידה ועשו כן, עפ”י הלכות בית המשפט חלה על פקיד הרישום חובה לרשום את בני הזוג כנשואים ואין באפשרותו להפעיל שיקול דעת בנושא.

עם זאת, חשוב לציין כי הרישום במשרד הפנים אינו מקנה לבני-הזוג החד-מיניים שנישאו את אותן הזכויות המוקנות לזוגות הטרוסקסואלים, מרבית ההכרה היא לצרכי רישום בלבד.

גירושין של זוגות חד-מיניים

בישראל גירושין נעשים על-פי הדין הדתי אליו משתייכים בני הזוג. כיוון שכאמור אף אחת מהדתות אינה מכירה בנישואין חד-מיניים, בני זוג מאותו המין שנישאו אינם יכולים להגיש תביעת גירושין בבית הדין הרבני. משכך,  במידה ובני-הזוג שנישאו בחו”ל נרשמו כנשואים בישראל, במצב בו ברצונם להתגרש באפשרותם להגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה בבקשה להורות לרשם משרד הפנים למחוק את רישום הנישואין.

זכויות בזוגיות חד-מינית

בני זוג חד-מיניים רשאים לעשות הסכם ממון המסדיר את אופן חלוקת הזכויות הרכושיות בין הצדדים. לאחר עריכת ההסכם באפשרותם לפנות לבית המשפט ולהעניק להסכם תוקף פסק-דין, דבר המאפשר לכל אחד מבני הזוג לנקוט בסנקציות משפטיות כנגד בן הזו השני במידה והפר את ההסכם.

חיוב במזונות הקטין של בן/בת הזוג

עפ”י חוק, אדם חייב במזונות ילדיו בהתאם לדין הדתי החל עליו. אולם, גם במקרה בו לא חל אדם דין דתי לעניין מזונות כפי שקורה במקרה של בני זוג חד-מיניים, ניתן לחייב במזונות:

במידה ובני הזוג נרשמו כנשואים, יחול החוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות) ומכוחו יחוב בן הזוג במזונות הקטין.

בשנת 2013 בית המשפט לענייני משפחה בתל-אביב חייב אישה בתשלום מזונותיו של בנה הקטין של בת זוגה, למרות שלא אומץ על-ידה, ובלי שבנות הזוג נרשמו כנשואות. הקביעה התבססה על כוונתן של שתי בנות הזוג לשמש כהורים משותפים לקטין, עליה ניתן ללמוד מהתנהלותן מול הקטין עובר ללידתו ואחריה וזאת גם מבלי שתהיה הסכמה כלשהי בכתב, לרבות אימוץ.

זכויות להט

אימוץ, פונדקאות ואפוטרופסות

אימוץ ילדו של בן הזוג השני: הפסיקה קבעה, כי במקרים בהם יוכח שהאימוץ משקף את טובת הילד, יתאפשר לבן/ בת הזוג החד מיניים לאמץ את ילדיו של הצד השני, כן נקבע כי העובדה שמדובר בבני זוג מאותו המין לא תשמש שיקול נגד האימוץ.

אימוץ ילדים ע”י בני זוג חד-מיניים: זכותם של בני-זוג חד מיניים לאימוץ ילד הוכרה בשנת 2008 ע”י היועץ המשפטי לממשלה, המשמעות היא שיש באפשרותם של בני זוג חד-מיניים להגיש בקשה לאימוץ ילד זר, וכי עובדת היותם בני אותו מין לא תהווה שיקול נגד התרת האימוץ. עם זאת, חשוב להדגיש כי העובדה שהילד עתיד לגדול במשפחה חד-מינית תהווה שיקול מן השיקולים הנבחנים כחלק מטובת הילד במסגרת הליך אישור האימוץ.

פונדקאות בחו”ל – נכון להיום לא מתאפשרת פונדקאות של זוגות חד-מיניים בישראל. משכך, זוגות הבוחרים בדרך זו של הבאת ילדים לעולם נאלצים לעשות זאת בחו”ל. החוק בישראל קובע כי הורים אזרחי ישראל אשר הביאו לעולם ילד באמצעות פונדקאות בחו”ל זכאים להירשם כהוריו. החוק חל גם על בני זוג חד מיניים, והם יוכלו להירשם כהוריו של הקטין בתנאי שיציגו לפקיד הרישום הוכחה לפיה לפחות אחד מבני הזוג הינו ההורה הביולוגי, אולם אין צורך באימוץ ע”י ההורה שאינו ביולוגי כדי שיירשם כהורה הקטין.

אפוטרופסות – עפ”י הלכה פסוקה, מי שמקיים אורח חיים משותף עם בן/בת זוג מאותו המין יכול להתמנות לאפוטרופוס של ילדיו אם יוכח כי הדבר הינו לטובת הילד. נטל ההוכחה מוטל על בן הזוג המבקש להתמנות כאפוטרופוס.

לאחרונה עשה בית המשפט העליון צעד נוסף לפיתוח ההכרה במוסד ההורות החד מינית, משקבע כי בן הזוג יוכל לקבל “צו הורות” על ילדו של בן הזוג השני ולהיחשב אף הוא כהורה של הקטין, גם מבלי לעבור תהליך של אימוץ, אם ייווכח בית המשפט כי הדבר משקף את טובת הילד. כמו כן נפסק כי במצבים אלו לא תהיה מניעה לבחון משמורת משותפת על הקטין במידה ויחסיהם של בני הזוג עלו על שרטון.

ירושה

בדומה לידועים בציבור, גם בני זוג חד מיניים עשויים להיות זכאים לרשת את  בן-זוגם. עם זאת, אין הלכה ברורה וחד משמעית בנושא. על אף שבתי המשפט הכירו ברבות השנים בזכותם של בני זוג חד מיניים לרשת את בני/ות זוגם ולמרות שעמדת היועץ המשפטי לממשלה תומכת אף היא, במקרים מסוימים סירבו בתי המשפט להכיר בזכות לרשת בזוגיות חד-מינית בנימוק שחוק הירושה מתיר ל”איש ואישה” לרשת ובני זוג חד מיניים אינם עונים להגדרה זו. משכך, זוגות המעוניינים להבטיח כי זכויותיהם יישמרו לאחר מות אח מבני הזוג רשאים לערוך צוואה ובאמצעותה להוריש זה לזה את רכושם.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו