חלוקת חברה משפחתית

חלוקת חברה משפחתית, מניות החברה ושווי אופציות בהליכי גירושין

ג’ון גריי כתב את הספר “גברים ממאדים – נשים מנוגה” הסוקר את השונות הקיימת בין נשים וגברים כמו יצורים מעולמות נפרדים. השונות בין הצדדים מקבלת משנה תוקף במסגרת הליכי גירושין. כמדובר בחלוקת רכוש משותף דוגמת חברה משפחתית, מניות ואופציות. חלוקת רכוש אינה עניין של מה בכך, המייצרת חלוקה שווה באופן פשוט. במיוחד כאשר אחד מבני הזוג מנהל את העסק המשפחתי במהלך כל השנים.

הילכת השיתוף קובעת כי כל הנכסים והזכויות שרכשו בני זוג במהלך חיי הנישואין מהווים רכוש משותף, בו צריך להתחלק באופן שווה, ולעיתים, באופן שוויוני, במסגרת הליכי גירושין. בתי המשפט התחבטו לא אחת באיזה אופן יהא נכון ליישם את הדין הקיים כאשר מדובר בחלוקת מניות בחברה משפחתית. מהי הדרך הראויה והצודקת לחלוקת את החברה המשפחתית בין בני זוג?

בפסקי דין רבים עסקו בתי המשפט בבעייתיות הקיימת בהעברת מניות חברה משפחתית לידי בן הזוג.הבעיה שנדונה בפסיקה הציגה את הדברים באופן ברור

 עסק משפחתי אינו יכול להתנהל ביעילות כאשר מתרחשת מריבה אישית גדולה בין בעליו, כאשר כל אחד מהם מושך את העגלה לכיוונו בהיבטים העסקיים והניהוליים.
√ קושי נוסף יכול להיווצר בהעברת המניות לאשה כאשר היא אישיות שאינה רצויה כלל  בחברה. כך עשויות להיפגע זכויותיה בצורה משמעותית כתוצאה מדפוסי התנהגות שינקוט בהם הבעל.
√ שיקול נוסף שבתי המשפט שקלו נוגע לעיקרון “הפרידה הנקייה” לפיו הסדר כלכלי הקושר את הצדדים האחד לשנייה לאחר הגירושין – אינו רצוי, התפיסה היא כי יש לנתק את כל ההיבטים הקושרים בין הצדדים.

כיצד מבוצעת הערכת שווי חברה:

בדרך כלל, כאשר בית המשפט נדרש להעריך שווי של חברה, הוא נעזר בהערכות של רואה חשבון או אקטואר הממונה על ידי בית המשפט כמומחה מטעמו. המומחה אשר ממנה בית המשפט – מקבל לידיו נתונים, דוחות המשמשים לשם ביצוע ההערכה. יש להניח ששווי החברה יהיה שונה במקרה של הגשת תשקיף לצורך גיוס הון בבורסה או הצגת פרזנטציה בפני משקיע פוטנציאלי לבין הערכת שווי לצורך חלוקה או אומדן לשם חלוקתו בין בני זוג.

הערכת חברה הנסחרת בבורסה, שונה מחברה משפחתית. חברה בורסאית נינת להערכה מתוך מדדים חיצוניים אובייקטיבים. המקרים המורכבים יותר נוגעים לחברות סטארט אפ, או חברות היי-טק צעירות העושות צעדיהן הראשונים בשוק אגב גיוס משקיעים, שותפים אסטרטגיים בארץ ובעולם, או חברה הפועלת באמצעות חברות זרות, לעיתים תוך שימוש בחברות קש הנרשמות באי עלום שם, פטור ממס, רחוק מעיני שלטונות המס ובן הזוג?

אין ספק כי לבעל שליטה בחברה מסוג זה, קיים מידע פנימי משמעותי אודות שוויה האמיתי של מניות החברה כגון: פרוייקטים בתהליך, פריצת דרך מחקרית, מגעים לרכישת החברה, משקיעים עתידיים ועוד. לעיתים מדובר בסכומי כסף ניכרים המצדיקים בחינה יסודית של מצב החברה ומניותיה.

שאלות נוספות כרוכות בניהול החברה ובשליטה בה עד להחלטות שיפוטיות. יתכן כי מידת ניטרולו של בן הזוג מצריך הענקת השליטה בחברה בידי רואה חשבון חיצוני או עורך דין חיצוני המכונים “כונסי נכסים” או “מנהלים מיוחדים”. לצד זאת, יש לשקול את מידת הסיכון הכרוכה במינוי גורם חיצוני לשליטה בחברה לאור הפגיעה בתדמית החברה ובערכה.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו