הסכם חלוקת עיזבון

הסכם חלוקת עיזבון – כל מה שחשוב לדעת רגע לפני

במרבית המקרים, עוד לפני שאדם נפטר הוא משאיר אחריו צוואה. אותה צוואה אמורה לעשות סדר בכל הקשור לחלוקת הרכוש של האדם. הסכם חלוקת עיזבון בין יורשים יכול להתבצע בשני אופנים שונים: דרך אחת היא באמצעות הצוואה שהותיר אחריו המנוח, ואילו האפשרות השניה היא חלוקת עיזבון לפי חוק הירושה. חשוב לציין כי חלוקת הירושה על פי חוק תתבצע לא רק במקרים בהם המנוח לא השאיר אחריו צוואה, אלא גם במקרים בהם והיא התגלתה כלא תקפה או כשרה מסיבות שונות.

הצוואה היא לרוב מסמך כתוב, אך גם ישנם מקרים אחרים בהם הצוואה מועברת בעל פה. ישנו חוק המכתיב את הדרך בה אמורה להתבצע הצוואה, אך גם לאדם שמשאיר אותה ישנו מרחב לא קטן בו הוא יכול לפעול על פי שיקול דעתו.

חלוקת עיזבון בין יורשים

איך מתבצעת חלוקת העיזבון על פי דין?

בעת שאדם נפטר והוא לא השאיר צוואה כתובה, היורשים יהיו אלו הנקבעים על פי חוק. לפי חוק הירושה, ישנם כמה ענפים מרכזיים שהם אלו העתידים לקבל את ירושתו של האדם הנפטר. למרות שישנם שלושה ענפים שונים, רק ענף אחד יכול לרשת את צוואתו של הנפטר. מדובר על שלושה ענפים כאשר הענף הראשון הינו בעל העדיפות הראשונה לקבלת הירושה – כך שאם אכן קיימים יורשים בענף זה, כל הצוואה על פי חוק שייכת להם.

הענף הראשון הינו ענף השייך לצאצאים. כל עוד ישנם צאצאים לאדם שנפטר, הם אלו שירשו את צוואתו. מאחר ולא נכתבה צוואה מפורשת, במקרה כזה החלוקה בין היורשים מתחלקת בצורה שווה. במקרים בהם אחד היורשים אינו בין החיים, החלוקה תתבצע בין היורשים הנמצאים בענף בחלוקה שווה גם כן. במקרים בהם ישנו בן זוג לאדם שנפטר, חלוקת הירושה תתבצע באופן הבא: חצי ממנה לבן הזוג, ועוד חצי נוסף לצאצאיו.

הענף השני שייך להורים של הנפטר ולצאצאים שלהם. במקרה ולאדם הנפטר אין ילדים, הירושה עוברת על פי חוק אל הוריו. במקרים בהם ההורים אינם בין החיים, הירושה תעבור בצורה שווה אל הצאצאים של ההורים. במקרים בהם לנפטר יש בן זוג בחיים, כל עוד היורשים הם הוריו, יקבל בן הזוג כמחצית מהירושה. כל עוד ישנם אחים של הנפטר בחיים, בני הזוג יקבלו כ-1/3 מהירושה.

הענף השלישי והאחרון הוא ענף הורי ההורים. כל עוד אין יורשים פוטנציאליים בענף הראשון והשני, הירושה עוברת אל ענף זה. במקרה זה הירושה מתחלקת בין ארבעה אנשים: ההורים מכל צד. גם כאן ישנה התייחסות לבני זוג: החלק אותו ירשו בני הזוג עומד על 1/3, וחלק זה רלוונטי גם להורי ההורים.

 

חלוקת עיזבון מחדש – על מה בדיוק מדובר?

למרות שלרוב האדם הנפטר מותיר אחריו צוואה שבה מפורטת החלוקה עבור כל אחד מהיורשים, מותר על פי חוק הירושה לערוך הסכם מחודש המתבצע על ידי היורשים. המטרה? לחלק את העיזבון בצורה שונה מזו שהוכתבה על ידו. ישנן 2 דרכים לבצע את השינוי בצוואה: הדרך הראשונה היא באמצעות צו בית משפט, ואילו האפשרות השנייה היא עם הסכם הנחתם בין היורשים. מדוע ישנו רצון לבצע חלוקה מחודשת לעזבון?

הסכם חלוקת עיזבון לאחר צו ירושה שבו מתבצעת חלוקה שונה יכול להתבצע בעקבות סיבות שונות. אחת הסיבות שבגללן הירושים מעוניינים לבצע חלוקת נכסי עיזבון מחדש היא בעקבות שיקולי מס. לצד שיקולי המס, קורה לא אחת שהיורשים משאירים אחריהם נכסים גדולים כאשר החלוקה בין היורשים אינה שווה. המון פעמים מה שקורה הוא שמתקבלת החלטה משותפת לחלק את הנכסים מחדש, זאת על מנת להגיע למצב בו כל אחד מהיורשים מחזיק בחלק שווה. המוטיבציה? להימנע מסכסוכים שונים שלרוב יכולים להתקיים בין בני משפחה.

 

חלוקת עיזבון ראשונה פטורה ממס – מה חשוב לדעת?

בעת שמתבצעת חלוקת עיזבון דירה והיורשים מקבלים אותה, הרי שעל פי החוק במדינת ישראל הם אינם מחוייבים במיסים. יחד עם זאת, ישנן פעולות מסוימות המתבצעות שהן דווקא יכולות לגרור חיובים של מס. כך למשל, במידה והחליטו היורשים למכור את הדירה יהיה עליהם לשלם מס. מקרה בו לא תהיה חובת תשלום שכזאת היא בעת שהיורש פטור מתשלום על מס שבח. מקרים שכאלו הם בין היתר הסיבה כי נערך אישור הסכם חלוקת עיזבון בין היורשים, בכדי שיהיה ניתן להימנע מתשלומים שונים של מס, או לכל הפחות להקטינם.

 

banner3

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו