חלוקת עסק משפחתי

חלוקת עסק משפחתי בעת הליך גירושין – חלוקה שווה

הליך גירושין הוא כמעט תמיד הליך מורכב ומתיש הכולל עימותים חריפים והתמודדויות נפשיות ועל אחת כמה וכמה הסיטואציה מורכבת עוד יותר כאשר בבעלות שני הצדדים יש עסק משותף. אומנם ישנם מקרים בהם בני הזוג מתגרשים אך העסק נשאר קיים וממשיך לתפקד כרגיל אך מדובר במקרים מצומצמים שכן הפגיעה בעסק משותף בעת הליך גירושין היא כמעט בלתי נמנעת. עו”ד גירושין אמין ובעל ניסיון אמור לדעת לטפל גם במקרה גירושין שבו מעורב עסק משותף ומטרתו העיקריות היא מזעור הנזקים באופן מקסימאלי. יש להדגיש כי עסק משותף אינו בהכרח עסק שבו שני הצדדים מעורבים בתדירות יום יומית או בצורה ישירה אך עם זאת, גם אם אחד מבני הזוג אינו שותף בעסק הלכה למעשה עדיין הוא נהנה מהתגמול הכספי והליך גירושין לא יכול למנוע ממנו להמשיך וליהנות מכך. על פי פסיקות קודמות, עסק משפחתי יתחלק באופן שווה בי שני הצדדים שכן על פי המסקנות של שופטים בעבר שניהם תרמו להצלחתו ולמעמדו. כמו בכל תחום בחיים בכלל והמשפטים בפרט, ישנם חריגים וכל מקרה נבדק לגופו.

המטרה העיקרית של בני הזוג – פגיעה מינימאלית בעסק המשותף

עסק משפחתי המתנהל בהליך גירושין מתנהל בבתי משפט ותחת פיקוחו והמצב הזה מרתיע את הספקים, היבואנים או השותפים הלא רשמיים של העסק. בעלי עסקים משותפים מבינים את המשמעות של להחזיק עסק תוך כדי ניהול הליך גירושין, מדובר בסיטואציה קשה ומורכבת שיכולה בהחלט להוביל גם לסגירתו של העסק. חשוב להדגיש כי גם אם שני הצדדים פועלים במטרה משותפת אחת ומנסים בכל כוחם לסיים את הסכסוך האישי ביניהם במהירות כדי לפגוע באופן מינימלי בעסק, עדיין ישנה פגיעה מסוימת בעסק. ישנם בעלי עסקים אשר פועלים מבעוד מועד ומשתמשים באמצעי הגנה כמו המרה של עיקולים במסלולים אחרים אשר תורמת רבות גם לשני הצדדים וגם כמובן לעסק המשותף עצמו.

העקרון אשר אמור להנחות את שני הצדדים בעת הליך הגירושין הוא הפגיעה המינימאלית ברכוש המשותף. העקרון מזכיר מעט את משפט שלמה בו צד אחד מעדיף לחצות את התינוק, משל היה העסק ולמעשה לפגוע בו בצורה קשה, אפילו אנושה רק כדי שהצד השני יסבול ויפסיד מהמהלך. המטרה העיקרית של שני הצדדים צריכה להיות המשך תפקודו התקין של העסק שכן ברוב המקרים הוא משמש כמקור הפרנסה העיקרי ופגיעה בו משמע פגיעה בפרנסתם של שני הצדדים. למרות זאת, מציאות לחוד ורצונות לחוד- במקרי גירושין רבים ישנה פגיעה קשה בעסק המשותף עקב צווי מניעה או צווי עיקול אשר פוגעים מאוד במוניטין ובשם של העסק, ביכולת לנהל את העובדים בעסק (במידה ויש) ובעיקר נפגעת העבודה מול הספקים שמרגישים כי העסק נמצא על סף קריסה ומעדיפים לעבוד עם עסקים אחרים.

עו”ד גירושין ועו”ד דיני חברות – תרומתם המשותפת לשמירה על העסק

חברה או עסק קשורים למעשה לתחום משפטי אחר, תחום דיני החברות וכדי שתהליך הגירושין יתנהל בצורה נכונה במקביל לשמירה על המוניטין והמשך תפקודו של העסק ישנו צורך בשיתוף פעולה בין עו”ד בתחום דיני החברות לבין עו”ד גירושין השומר על בני הזוג. שיתוף הפעולה בין עורך דין גירושין הדואג לאינטרסים האישיים של בני הזוג לבין עו”ד דיני החברות השומר על האינטרסים של העסק הוא חיוני וקריטי להצלחת ההליך, בעיקר כאשר מדובר במקרים מורכבים כגון חברות ציבוריות, חברות בעלות מניות, חברות ממוזגות וכו’. לא תמיד שיתוף הפעולה יניב תוצאות ולעיתים המקרה יחייב מינוי מנהל מיוחד לעסק על מנת לאפשר לו להמשיך ולהתנהל באופן תקין ולהבטיח את קיומו. כמו שלא יוצאים למלחמה ללא נשק או מיגון מתאים, כך גם לא מתחילים הליך גירושין שמעורב בו עסק משותף ללא איש מקצוע אמין ומנוסה שימזער עבורכם את הנזקים לעסק המשפחתי.

banner3

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו