ירושה של בית או משק חקלאי

מה התנאים לקבלת ירושת משק חקלאי?

כאשר מדובר על ירושה של בית, הרי שבעל הנכס הנוכחי יכול להצהיר בצוואתו כי הוא מוריש את הדירה שלו לאדם מסוים על פי בחירתו. הזכות שלו נעוצה בכך שהנכס על שמו, ועל כן יש לו יד חופשית להחליט מי יזכה בנכנס שלו לאחר מותו. אם כן, נדמה כי קבלת דירה בירושה אינה דבר סבוך למדי, כאשר מה שנדרש על מנת לקבלה, הוא אכן להיות האדם המצוין בירושה בעת קריאתה לאחר מות האדם.

מה קורה במקרים אחרים, כדוגמת חלוקת משק חקלאי בירושה? תחילה, ניתן לחשוב כי מדובר על צעדים דומים לאלו שנוקטים בדומה לירושה של דירה, אך האמת כי מדובר על עולם חוקים שונה הנעוץ בעובדה כי בעלי המשק החקלאי אינם באמת הבעלים שלו. על מה בדיוק מדובר? כל התשובות לפניכם.

 

ירושה של משק חקלאי – אפשרי?

בעת שאתם רוכשים נכס פרטי לרבות דירה או בית, הרי שהוא רשום על שמכם והנכם יכולים לעשות בו כרצונכם – גם בחייכם וגם בצוואה שלאחר מותכם. מה שלא כולם יודעים, כי בעת שמדובר על המשקים החקלאיים משתנים חוקי המשחק. איך זה קורה? מרבית המשקים בישראל כיום, נמסרו לאלו הגרים בהם במעמד של ברי רשות. מעמד זה, נובע מזכות חוזית ולא קניינית אשר נובעת מחוזה בין מנהל מקרקעי ישראל לבין הסוכנות היהודית וחברי האגודה במשק. המשמעות היא שאלו הנהנים מהמשק החקלאי, אינם רשומים כבעלי השטח בטאבו. על כן, על פי החוק, אלו שהמעמד שלהם כברי רשות אינם יכולים להוריש את השטח שברשותם.

 

אם כן – מה ניתן לעשות במצבים כאלו?

על מנת שיהיה ניתן להוריש הלאה את זכויות החכירה במשקים, הרי שצריך להסתייע בעורך דין על מנת שזה יוביל את התיק בהתבסס על חוקי הירושה על פי דין. כמובן, שמאחר ומדובר על הורשה מסוג אחר כפי שצויין, הרי שיש להיות כפופים להוראות המפורטות בכל הנוגע להורשה של משק חקלאי. עו”ד טל איטקין תשמח לייצג אתכם בתיק זה, שכן הינה בעלת ניסיון רב במקרים ותקדימים שונים העוסקים בירושה של משקים חקלאים, ועד חלוקת דירה ירושה.

חשוב לציין, כי אחד התנאים להורשה הוא כי זכויות החכירה אינם ניתנים לחלוקה למספר יורשים, אלא ליורש אחד בלבד שביכולתו לנהל את המשק המדובר. מדוע עושים זאת? מתוך הדאגה כי המשק במתכונתו הנוכחית, שהינו מניב תוצרים כלכליים יפים, עתיד להיפגע מאחר והשטח מחולק למספר גורמים שונים. רוצים לדעת מה  זכויות בן הזוג בירושת דירה/אדמה? בעל האדמה נפטר והשטח עתיד לעבור בירושה אליכם? מבצעים את התהליך על הצד הטוב ביותר – עם עו”ד טל איטקין.

 

למה דווקא עו”ד טל איטקין?

בעת שאתם זקוקים ליעוץ או ייצוג בנושא של ירושה של אדמה, דירה או שטח חקלאי – הכתובת עבורכם היא עו”ד טל איטקין. בכל שאלה בנושא, תהיות או בדיקה לגבי הזכאות שלכם – עו”ד טל איטקין.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו