כספי ירושה

המידע הנחוץ לכם על כספי הירושה

לאחר פטירתו של אדם, נפתחת צוואתו ובה מגלים איך החליט לחלק את הרכוש שצבר בעודו בחיים. כך, קרובי משפחה, חברים ואנשים אחרים בעלי קירבה מסוימת אל הנפטר, מקבלים אל ידם ירושה. כספי הירושה מעסיקים רבים, וכך עולות שאלות שונות בנוגע למיסים הנלווים לכספי הירושה, האם הכספים מהירושה מתחלקים בין בני הזוג במעמד של תביעת גירושים, איך מכריעים בתיקים של כספי ירושה שנכנסו אל חשבון משותף ומה ההתייחסות לכל הנושא של כספי ירושה מחו”ל. כל המידע הנחוץ לכם, לפניכם.

איך מתחלקים כספי ירושה

 

ירושה וחשבון משותף – מה קורה במקרים שכאלו?

דמיינו לעצמכם מקרה ובו יש לכם חשבון משותף עם בן או בת הזוג, ואל חשבון זה הפקדתם את כספי הירושה שאתם קיבלתם. מה קורה במקרים בהם ישנם כספי ירושה בחשבון משותף? כך עולה לא אחת השאלה והיא האם כספי ירושה הם רכוש משותף. האם הכסף שייך לכל בעליו של החשבון? בעוד ישנם בני זוג שפתחו חשבון משותף, ישנם מקרים סבוכים יותר כמו חשבון בנק של אדם מבוגר שצירף שם של אדם נוסף אל החשבון על מנת שזה יוכל לסייע לו בפעולות שונות הקשורות לניהול הכספים בחשבון. מקרים שכאלו מכונים “חשבון נוחות”, ובעת שעולה מחלוקת ביחס למהות החשבון לאחר פטירתו, עולה השאלה האם החשבון אכן היה חשבון נוחות או שאולי זו הייתה שותפות עסקית? במקרים כאלו עליכם להסתייע בשירותיו של עו”ד מנוסה ומיומן בתיקים מסוג זה, כדוגמת עו”ד גירושין טל איטקין.

 

האם כספי ירושה מתחלקים בגירושין?

אחת השאלות השכיחות ביותר היא מה קורה במקרה של גירושין: האם כספי הירושה מתחלקים כשם שמתחלק הרכוש המשותף? כספי ירושה בגירושין שייכים אך ורק לבן או בת הזוג שירשו את הכסף. כל רכוש אשר הוענק לבן או בת הזוג, גם במסגרת הנישואין, הוא רכושו הבלעדי. המשמעות? לבן או הבת הזוג שלא קיבלו את הירושה לידם, אין כל חלק בה. יחד עם זאת, כן חשוב לדעת כי ישנם מקרים יוצאי דופן בהם ישנו תחום אפור שכדאי להכיר אותם. כך לדוגמא, אם אחד מבני הזוג קיבל נכס בירושה, ולאחר מכן בוצעה בו השקעה משותפת של בני הזוג יחדיו. במקרים אלו, בית המשפט עתיד לקבוע כי הנכס הינו רכוש משותף, או לכל הפחות חלקי.

 

האם ישנם מיסים על ירושה?

סוגייה נוספת שמעניינת רבים היא האם כספי ירושה חייבים במס. בשנת 1981 בוטלו המיסים על נכסים שהתקבלו במסגרת ירושה. חשוב לציין כי למרות שכיום אין כל חוק המדבר על מיסוי כספי ירושה, עדיין ישנן פעולות שהיורשים יכולים לעשות שיובילו אל תשלומי מס. כך לדוגמא, אם הירושים קיבלו לידם דירה והם החליטו למכור אותה, הרי שיהיה עליהם לשלם מס. במעמד זה חשוב לציין גם מקרים חריגים יותר בהם גם במעמד מכירת דירה שהתקבלה בירושה לא יהיה תשלום מס במידה והיורש זכאי לפטור ממס שבח. במקרים בהם קיבלתם לידכם נכס ואתם תוהים האם למכור אותו או איך להקטין את המס, תוכלו להסתייע בשירותי המשרד של עו”ד טל איטקין. כן כדאי לדעת כי ניתן למנוע או להקטין את המס באמצעות חלוקה נכונה של הנכסים שהתקבלו בירושה.

 

כספי הירושה המגיעים מחוץ לארץ

ממש כמו החוק הרלוונטי ליורש המקבל את כספי הירושה בארץ, חוק זה תקף גם במקרים של ירושה מחו”ל. גם במקרים בהם המוריש אינו ישראלי, וגם במקרים בהם הירושה מתקבלת מחוץ לישראל, מי שזכה בירושה אינו מחוייב במס. במקרים בהם התקבל כסף מחו”ל כירושה, ניתנת האפשרות לבצע העברת כספי ירושה מחו”ל לישראל או להשאירו בחו”ל. כן חשוב לציין כי במקרה בו הכסף אכן נשאר בחו”ל, ישנה חובה לדווח על כך לרשויות בארץ ואף לשלם מס על הרווחים שנצברו באותו החשבון.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו