מזונות אישה זמניים

לעיתים, עולים סכסוכים קשים בין בני זוג נשואים המביאים אותם אל דרך המוצא האחרונה – גירושין. לפי ההלכה היהודית במהלך הליך הגירושין מוטלת על הגבר החובה לזון את אשתו וילדיו. הבעל אינו יכול להוריד להעלות מהרמת חיים אותה הרגיל את אשתו במהלך נישואיהם (“עולה עמו ואינה יורדת עמו”).

פסיקת מזונות זמניים לאישה הינם סעד זמני הניתן על ידי בית המשפט טרם פסק דין סופי בתביעת המזונות. מי שזכאי למזונות זמניים הינם נשים שהגישו תביעת מזונות וכאשר בן זוגם לשעבר הגיש כתב הגנה בעניין התביעה. מזונות זמניים נפסקים במקרה של מקרים דחופים אשר אינם יכולים להמתין עד לפסיקה המזונות לפי תקנות סדר דין האזרחי. פסיקה בנושא גירושין בבתי המשפט אינה קורית מהיום למחר ולרוב לוקחת זמן.  כדוגמת מקרים בהם היחסים בין בני הזוג עולים על שרטון והבעל מחליט להפסיק לפרנס אותה ואת ילדיה, האישה אשר הייתה תלויה בבעלה במהלך נישואיהם נמצאת במצב כלכלי קשה ולא יכולה לפרנס לבדה. במצבים כאלו, על מנת לשמר את המצב הקיים ולא להביא לנסיגת המצב הכלכלי של הילדים והאישה לרוב בתי המשפט פוסקים במזונות זמניים לאישה.

 

שיקולי בית המשפט בפסיקת מזונות זמניים:

בבחינת הבקשה לפסיקת מזונות זמניים בית המשפט בוחן את המצב לפי התרשמותו מהכנסותיהם של בני הזוג וממצבם הכלכלי הקיים. בפסיקתו, בית המשפט אינו בודק את לעומק את מצב הדברים הוא מבצע הערכה כללית על מנת לזרז את הפסיקה. כיום לאחר התיקון בתקנות ס”א מזונות זמניים יכולים להינתן בפחות מ60 ימים דבר שבעבר יכול היה להתבצע בין שלושה חודשים לחודשיים.

 

מטרות פסיקת מזונות אישה זמניים:

מלבד שימור המצב הכלכלי הקיים של האישה והילדים בזמן הליך הגירושים, בתי המשפט מעוניינים למנוע החרפת מצבם לכדי רעב. אך, בית המשפט לא יפסוק מזונות זמניים לאישה אשר נמצאים בגדר מותרות. בנוסף, פסיקת מזונות אישה יכולה להביא לזירוז הליכי הגירושים. למשל, כאשר הגבר רואה את סכום המזונות אשר עליו לשלם הוא יזדרז להסכים למתן הגט ולהפך.

 

הפחתת מזונות אישה זמניים:

לנתבע קיימת הזכות לערער על פסיקת בית המשפט לעניין מזונות אישה זמניים כאשר אינו רואה בה ראויה. בכדי להביא להפחתתם או לשינויים בסכום המזונות שנפסק מוטלת על הנתבע האחריות להוכיח כי הוא זקוק להפחתה זו. עליו להראות כי חל שינוי קיצוני במצבו הכלכלי ולהביא את ראיות התומכות בטענותיו – פשיטת רגל, איבוד נכסים וכדומה.

לסיכומו של עניין, מזונות זמניים הינם מזונות לכל דבר ועניין. חשוב לזכור כי סכום המזונות הזמניים אשר נפסק לאו דווקא יהיה בגובה הסכום הסופי של המזונות שייקבע בפסק דין הסופי. ניתן לראות כי פסיקת מזונות אישה זמניים הינה משמעותית בהליך הגירושין בין בני זוג ומשמשת כביטחון כלכלי לאישה בזמן תקופת הגירושין אשר אינה קלה כלל.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו