מזונות אישה נשואה

מזונות של אישה נשואה

אישה זכאית לקבל מבעלה מזונות כל זמן שהם נשואים אלא במקרים חריגים בלבד. דמי המזונות לא על שמם כן הם ואינם כוללים רק צרכים בסיסיים כגון מזון. על פי החוק המשפטי והרבני על הבעל לדאוג לאשתו שרמת חייה לא תיפגע ממה שהורגלה אליו וכך למעשה היא תמשיך את שגרת חייה והתנאים להם הורגלה. מזונות אישה נשואה כוללים כאמור לא רק את הצרכים הבסיסיים אלא גם כסף לאחזקת אוטו ודירה, חוגים, בילויים וכיוצא בזה. המשפט “עמי עלתה ולא תרד” מתייחס בעיקר למצב שבו רמת חייה של האישה היו פחות טובים בתקופה שלפני הנישואין והשתפרו בתקופה ביחד עם בעלה. גם במקרה של פרידה עד הגט הרשמי שבו הבעל הוא זה למעשה האחראי לשיפור מעמדה של האישה הוא יחויב להמשיך ולשלם לה את דמי המזונות שמעמדה וההרגלים שלה אינם יפגעו. מזונות אישה נשואה קבועים בחוק הן של בית המשפט לענייני משפחה והן בבית הדין הרבני הפוסק לפי ההלכות.

המקרים בהם מזונות אינה נשואה אינם תקפים

הבעל אומנם מחויב לספק לאישה שלו את כל צרכיה ולשלם לה את תשלומי המזונות אך ישנם מצבים חריגים בהם האישה אינה תהיה זכאית למזונות. המקרה הראשון בו אישה אינה תהיה זכאית למזונות אישה נשואה הוא מקרה של ניאוף, בגידה. בית המשפט אומנם מכיר בעובדה כי אישה שבגדה אינה זכאית לתשלומי המזונות אך הוא דורש להוכיח בגידתה מעל כל ספק ואינו מסתפק בהודאה או בהוכחות של גורם אחד בלבד. גם במצב שהו האישה מפסיקה את עבודתה לאחר שנים רבות רק כדי לקבל דמי מזונות אינה תתקבל בבית הדין הרבני. אם לאישה יש יכולת לעבוד והיא אינה יוצאת לעבודה בכל בוקר היא בהחלט יכולה להיפגע מכך ולא לקבל מזונות אישה נשואה על פי הדין. גם אישה שמביאה את בעלה לידי כפירה אינה תהיה זכאית לקבל את המזונות שכן היא גורמת לבעלה ללכת בדרך שאינה הנוחה לו ולמעשה יש כאן השכלה מכוונת. חשוב להדגיש כי טעות בתום לב, אינה תקפה בעניין הזה. סיטואציה נוספת בה אישה אינה תהיה זכאית למזונות אישה נשואה על פי החוק כאשר האישה אינה מוכנה לקיים יחסי אישות עם בעלה. אישה כזו מוגדרת כמורדת ולמעשה אינה מקיימת יחסי זוגיות כפי שצריך. לעובדה האם הטענות של האישה כנגד בעלה מוצדקות או לא מוצדקות לא בהכרח תהיה השפעה על החלטת בין המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני. למרות כל הכתוב לעיל, יש לומר כי כל מקרה נבדק לגופו וכל החלטה תלוית מקרה ספציפי. החוקים אומנם ברורים ומבוססים אך השופט רשאי לפסוק לפי ראות עיניו במידה והמקרה המונח מולו אינו תואם במדויק את ההגדרות.

 

משרד עורכי הדין טל איטקין מנוסה מאוד בתיקי גירושין ובכל התחומים הקטנים הנלווים אליו. אם אתם זקוקים לסיוע ועזרה בתהליך המורכב של הגירושין אל תהססו לנות אלינו ואנחנו נשמח ללוות אתכם לאורך המסע הלא פשוט מבחינה רגשית עד לתוצאות הרצויות בסופו.

דילוג לתוכן