מזונות ילד מוסלמי

אז מה אומר הדין המוסלמי על המזונות?

ההחלטה לפרק את החבילה הזוגית והמשפחתית מתרחשת גם בקהילות השמרניות יותר, כמו הקהילות המוסלמיות. בדיוק כמו שקורה בין זוגות יהודים, גם במקרים של גירושין של מוסלמים, עולה שאלת המזונות לילדים. לפי ס’ 3(א) לחוק תיקון דיני משפחה (מזונות) מחייב אדם בתשלום מזונות לפי הוראות הדין האישי אשר חלים עליו. אצל המוסלמים מזונות ילדים הינם לפי הדין השרעי אשר שונים קצת מאלו המוכרים בדין העברי. במקרים כאלו חשוב לדעת טוב מה הזכויות והחובות של כל צד כלפי הילדים. הדין המוסלמי, וזאת בשונה מהדין העברי, שם את האב במרכז כזה שעליו מוטלת האחריות והחובה בכל הקשור למזונות של ילדיו. כך עולה, כי לאם אין כל חובת מזונות כלפי ילדיה, אלא החובה היא של האב בלבד מבלי שאיש מסייע לו בכך.

 

מזונות ילדים מוסלמים – מא’ ועד ת’

אז כאמור, הדין העברי מחייב אומנם את האב במזונות כלפי ילדיו, אך לא מדובר בשום אופן על נטל השייך לו בלבד. במקרה של גירושין, ההורים חולקים ביחד את מלאכת גידול הילדים, כאשר כל אחד מהם תורם בחלקו על פי חוק ועל פי הסכמה משותפת, או על פי פסיקת בית המשפט. מה קורה במקרים של מזונות לילד ערבי? התמונה משתנה והנה כל מה שחשוב לדעת.

חובת האב היא לשלם מזונות על הילד עד אשר הוא מגיע לגיל שבו הוא יכול לעבוד ולפרנס את עצמו בכוחות עצמו. יחד עם זאת, מקובל כי האב ימשיך לשלם את דמי המזונות עד לגיל 18, אך במידה והילד החליט לצאת ללימודים – האב ימשיך לשלם עליו את המזונות עד לסיום הלימודים. כלומר, בדין השרעי בוחנים בעצם עד כמה הילד זקוק לתמיכה כלכלית של האב.

כמו כן, מזונות ילד מוסלמי באים לידי ביטוי גם במקרים אחרים. ניתן לדוגמא לקחת מקרה שבו הילד סובל מבעיה נפשית או פיסית, המקשה עליו לעבוד ולפרנס את עצמו בכוחות עצמו. גם במקרים שכאלו, החובה הינה חובת האב לפרנס את בנו. על פי החוק המוסלמי, חובת האב לא תמה כאן – אלא ישנם גם סעיפים המתייחסים אל הבנות של האב והחובות שלו כלפיה.

קיים שוני בחובת המזונות של האב כלפי הבן והבת. אם הבת נמצאת במצב כלכלי קשה, מכל סיבה שלא תהיה, על האב להמשיך לשלם לה את המזונות, ללא כל תלות בגיל שלה. התשלום הינו תקף כל עוד היא רווקה – שכן בעת שהיא הופכת נשואה, החובה הופכת להיות על בעלה. מה קורה במקרה וגם הבת מתגרשת? הרי שהאב חוזר להיות זה שצריך לשלם עבורה את המזונות.

 

למה דווקא עו”ד טל איטקין?

במקרים של גירושים עולות לא מעט שאלות שרוצים לקבל עליהן מענה יעיל ומהיר. גירושים במגזר היהודי ובמגזר המוסלמי הינם גירושים מעט שונים, שכן כל דת מציגה חובות, תנאים וחוקים אחרים. כך, אם אתם זוג מוסלמי שהתגרש ואתם רוצים לדעת מה הזכויות והחובות ביחס לסוגיית מזונות ילדים לאב מוסלמי – תוכלו לפנות אל עו”ד טל איטקין, שצברה ניסיון רב בתיקים מסוג זה.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו