ניכור הורי

כשהילד מנתק את הקשר – ניכור הורי לאחר הגירושין

מה עושים כשהילד מסרב לשמור על קשר עם אחד ההורים אחרי הגירושין, או שהוא אף הופך להיות אלים כלפיו? זהו מצב שאותו חווים הורים רבים אחרי שהתגרשו מבני או בנות זוגם, ואם אתם סובלים או חוששים מכך, חשוב שתדעו מה הגורמים, הסימנים ודרכי הטיפול למצב, כולל האפשרויות המשפטיות שלכם במקרה שבו קיימת הסתה מצד ההורה השני שמובילה לכך.

ניכור הורי לאחר גירושין

6 גורמים לניכור הורי

התופעה הזו לא מתחילה בין לילה, ולרוב מתפתחת לאורך זמן. אם תדעו לזהות את הגורמים האלה בזמן, תוכלו לגשת להורה השני ולנסות לעבוד יחדיו כדי למנוע את הבעיה עוד לפני שתחמיר – זכרו שהדאגה הראשונה והעיקרית שלכם היא הנפש של ילדכם ותחושת הביטחון שלו, שמתערערים כתוצאה מתהליך הגירושין.

  1. עידוד כעס כלפי אחד ההורים

זה יכול להיעשות באופן “תמים” ולא מודע, למשל בעזרת אמרות כמו “אנחנו לא יכולים לקנות לך שמלה חדשה כי אמא שלך החליטה לבזבז את כל הכסף על שמלה בשביל עצמה”, אך גם באופן מודע לחלוטין בעזרת אמרות כמו “לאבא שלך לא אכפת ממך מספיק כדי לגרום לנישואין שלו להצליח”. כך או כך, הילד יפתח כעס כלפי ההורה שמסיתים נגדו, וייבחר דווקא בהורה שמסב לו כאב נפשי.

  1. ניסיונות סמויים לעודד כעס

אחד ההורים עלול לדבר באופן שלילי על ההורה האחר בטווח השמיעה של הילד, על אף שיכחיש שהוא מנסה להסית אותו. הורה שכזה מנסה להסית את הילד ולצאת “טוב” בסופו של דבר, וקל לו להגיד שהוא לא ידע שהילד מקשיב.

  1. שיתוף יתר עם הילד

כשאחד ההורים משתף את הילד יותר מדי בתהליך הגירושין ומדבר למשל על בעיות כלכליות שיגיעו עקב כך או אף מזהיר את הילד על כך שיצטרך לבחור את אחד מהם, זה גורם לילד להרגיש שלולא ההורה השני, חייו היו קלים יותר. לא רק שזה גורם לילד לפתח כעס כלפי ההורה, אלא שזה גם גורם לו להרגיש שהמצב באשמתו, בעוד שההורים לא מסוגלים לקחת אחריות על כך בעצמם.

  1. שליחת מסרים שליליים לילד בנוגע להורה השני

במצב שכזה ההורה המסית עלול להראות לילד את חוסר החיבה שלו כלפי ההורה השני בעזרת שפת הגוף. זה כולל גלגול עיניים או ביטויים אחרים שמראים זלזול וסלידה כלפי הצד השני. ילדים חכמים מאוד ומבינים את התנועות האלה, והם מסמלים להם שההורה השני טועה או פועל בצורה שגויה כלשהי, מה שבסופו של דבר עוזר להעצים את תחושת האשמה שמוטחת עליו בנוגע לגירושין.

  1. סירוב למשמורת משותפת

אם אחד מבני הזוג מסרב למשמורת משותפת, או אפילו לא מוכן להימצא באותו מקום יחד עם ההורה השני, זה משדר לילד מסרים שליליים בנוגע להורה השני. זה עלול אפילו להגיע עם הסבר מילולי לילד על הסיבה לכך שהאימא או האבא לא רוצים לשהות אחד לצד השני, שהוא לרוב הסבר סובייקטיבי למצב. אם למשל האימא אומרת שהאבא עצבני כל הזמן, יכול להיות שזה לא באמת המצב, אך האשמה כזו עדיין חודרת למוחו של הילד ומשפיעה על תחושותיו כלפי אביו.

  1. האשמות כוזבות על התעללות

חלק מההורים עלולים להגיע למצב שבו הם מעלים האשמות כוזבות בנוגע להתעללות מינית, פיזית או רגשית מצד ההורה השני. אם מדובר בהאשמות שילד קטן מאוד שומע, זה עלול לפגוע ביחסים שלו עם ההורה השני למשך כל החיים, ולכך יש גם השלכות משפטיות.

חשוב שתדעו שזה לא נדיר לראות גם מקרים של ניכור הורי שלא באשמת ההורה המשמורן; לעיתים הילד מזהה בעצמו אצל ההורה שלו התנהגות נרקיסיסטית שגורמת לו לדחות אותו, ולפעמים מדובר פשוט בתחושת כעס שנובעת מהאשמות של הילד כלפי ההורה עקב העובדה שהוריו התגרשו.

 

3 רמות שונות של ניכור הורי

בין שהבעיה היא ניכור הורי מצד האב או מצד האם, התופעה יכולה לתפוס צורות שונות ולהתבטא ברמות שונות. לפניכם 3 הרמות של הניכור ההורי, אך זכרו שעל אף החלוקה, כל אחת מהן היא קשה עבור ההורה המנוכר ונהוג להתייחס לכולן כבעיה חמורה ביחסים בין ההורה לילדיו.

ניכור הורי קל – יש שיתוף פעולה בין ההורה המנוכר לילד שלו, אך הוא סובל מביקורת קשה וההזדהות של הילד היא בעיקר כלפי ההורה שיש לו משמורת עיקרית עליו.
ניכור הורי בינוני – ההורה סובל מחוסר כבוד או יחס מצד הילד שלו.
ניכור הורי קשה – ההורה חושש מלגשת לילד שלו, שעלול להיות אלים כלפיו, או שמנגד מדור במקרה של ניכור הורי עם סרבנות קשר מצד הילד.

 

איך לטפל בניכור הורי?

המצב הזה לא קל בכלל עבור הילד, משום שמדובר בבעיה פסיכולוגית שקשה מאוד לפתור סתם כך בשיחות עם ההורה המנוכר. הניכור ההורי משפיע רע מאוד על הנפש של הילד, ולכן באחריות שתי ההורים לדאוג שיקבל טיפול פסיכולוגי מתאים, לא רק כדי לפתור את הבעיה מול ההורה המנוכר, אלא גם כדי לשמור על הנפש הפגיעה שלו. במקרה של ניכור הורי דרכי טיפול יעבדו אך ורק אם הילד משתף פעולה, ולכן אם זה לא המצב, עליכם לפנות לגורם שיוכל לעזור עם ייעוץ לגבי ניכור הורי עבור ההורים.

לעיתים אין מנוס מלערב בית משפט. בעבר, במקרה של ניכור הורי מזונות היו מופחתים כדי לשדר מסר ברור שיש לכך מחיר. עם זאת כיום במצבים של ניכור הורי ביטול מזונות זה לא דבר נפוץ, ולבית המשפט יש פתרונות אחרים לתופעה, כשההורה המנוכר אף רשאי להגיש כנגד ניכור הורי תביעת נזיקין עם תגמול כספי משמעותי מאוד.

 

 

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו