סמכות בינלאומית בדיני משפחה

סמכות בינלאומית בדיני משפחה, מהי?

לבית המשפט, מעצם תפקידו הרשות השופטת בישראל, קיימות סמכויות רבות. בין סמכויותיו נמצאת הסמכות הבינלאומית אשר מהווה קושי רב בפסיקה בעיקר בתחום המשפחה.

כל זוג בוחר את דרך ביצוע הנישואים ואת דרך חייהם יחד, כיום רבים המצבים בהם בני הזוג מבצעים את טקס הנישואים בארץ זרה כלומר, מתחתנים לא לפי הדין במדינת ישראל .לאחר ביצוע הטקס ותקופת זוגיות ממושכת מעתיקים את מקום מגוריהם מהארץ הזרה לישראל. עם חלוף הזמן חיי הנישואים עלולים להתפרק ואף להגיע למצב הקשה ביותר – גירושין. במצב יוצא דופן כמו בדוגמה הנ”ל נשאלת השאלה המהותית מי יכול לפסוק בעניין זה כאשר מדובר באזרחי ישראל? הרי שהנישואים לא התבצעו בארץ, הייתכן כי לבית המשפט בישראל אין כאן סמכות?

כאן נכנסת לתמונה הסמכות הבינלאומית, לתחום דיני המשפחה קיימת התייחסות בס’ 15 לחוק יחסי ממון, במקרים של גירושים וחלוקת רכוש בין בני זוג אשר נישאו בארץ זרה יחול הדין של מקום מושבם בעת עריכת טקס הנישואים. אלא אם כן, בני הזוג קבעו אחרת בהסכם משותף. על כן, ניתן להבחין כי המחוקק נותן עדיפות לתושבות של בני הזוג על פני אזרחותם.

 

פתרון בתי המשפט לסמכות הבינלאומית

פסק הדין המרכזי לעניין סמכות הבינלאומית הינו 1558/94 נפיסי נ’ נפיסי פסק דין של ביהמ”ש העליון אשר לפי פסיקת דעת רוב של השופט ברק קבע כי, עליית בני הזוג ממקום מושבם המשותף בפרס לישראל מהווה הסכם מכללא (מהווה הסכמה בהתנהגות). הסכם זה מוכיח כי בני הזוג הסכימו ביניהם על מקום מושבם הקבוע בישראל וכך יוכלו להשתחרר מפסיקה לפי הדין הזר ויוכלו לפסוק לפי הדין בישראל.

כפי שניתן להבין, במצבים רגישים ויוצאי דופן כאלה יש לפעול בדרך מקצועית ונדרש ניסיון רב בתחום אחרת עלולים לאבד זכויות ורכוש אשר שנצברו במהלך חיי הנישואים. עו”ד טל איטקין בשיתוף פעולה  עם משרד נוסף, ייצגו את אחד מלקוחות המשרד במקרה דומה לפסק הדין – זוג חי את חיוו תחילה בישראל לאחר מכן עבר לגור בארה”ב (לתקופה ממושכת) והחליט להתחתן שם בנישואים אזרחיים. לאחר זמן מסוים חזרו לגור בישראל והוגדרו אף כ”תושב חוזר”. עו”ד טל איטקין ושאר המייצגים בתיק זה, ביקשו לקיים את הדין בארץ לעניין רכושם וטענה כי לבני הזוג הייתה וקיימת זיקה לישראל.  בנוסף טענו בהתאם להלכת נפיסי כי קיים הסכם מכללא בעקבות עלייתם למדינת ישראל. בעקבות טענותיהם ביהמ”ש פסק כי הדין החל הוא דין מדינת ישראל.

 

כיצד ניתן להתכונן למשפט כראוי במקרים כאלו?

חשב לציין, כי אין פסיקה אחידה בבתי המשפט וכל מקרה נבחן לגופו. במקרים של סמכות בינלאומית הפסיקה לא פשוטה ועל כן ראוי להתכונן כראוי ולהצטייד באנשי מקצוע בתחום.  עו”ד גירושין טל איטקין בעלת וותק של 18 שנה בתחום תשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה, התייעצות ובחינת מעמדכם בפן המשפטי.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו