סרבן גט

סרבנות גט

 

כל מה שצריך לדעת על סרבנות הגט

כנראה שהדבר האחרון שחשבתם עליו כשעמדתם תחת החופה רגע לפני שבירת הכוס, הוא על האפשרות שברית האהבה ביניכם תתפרק. המציאות כיום היא שלא מעט זוגות בוחרים להפריד כוחות גם לאחר טקס הנישואין. לצד הזוגות שמסיימים את הפרק הזוגי שלהם בלחיצת יד ובברכת הצלחה בהמשך הדרך, ישנם הזוגות שמגיעים אל מבוי סתום – עד לכדי מצב בו אחד מבני הזוג הוא סרבן גט. ממה נובעת התופעה, איך מטפלים בה והאם ישנן פתרונות למסורבות גט? כל התשובות לפניכם.

 

סרבני גט – מידע כללי על התופעה

למרות שניתן להסיק מצמד המילים מה היא התופעה, עדיין כדי להבהיר אותה. סרבנות הגט הינה מצב על פי היהדות, שבו מסרב הגבר להעניק לאשתו גט או ליהפך, וכך לסיים את פרק הנישואים. ישנן סיבות שונות שבגללן הגבר או האישה מסרבים לגט, כאשר ניתן למנות מניעים כלכליים, רגשות נקמה או אי השלמה עם המצב החדש בו אחד מבני הזוג מבקש לצאת לדרך חדשה אשר אינה כוללת את בן הזוג.

 

איך קורה מצב שמסרבים בו לגט?

למרות שישנם גברים מסורבי גט וישנם גם מקרים של סרבנות גט מצד הגבר, נדמה כי הסיבות למקרים שכאלו הן די זהות. אז מה מביא את הגבר או האישה לסרב לגט ולעכב את הליך הגירושין? אחת הסיבות השכיחות היא בעת שהגבר או האישה לא מוכנים להשלים עם המצב החדש – בו אחד מהם בוחר שלא להמשיך לקחת חלק במערכת הזוגית. אי ההשלמה נובע לרוב מרגשות של אהבה מצד זה המסרב, בעוד הצד המסורב בוחר שלהמשיך הלאה.

כמו כן, רגשות הנקמה עולים לא אחת בתיקים מסוג זה. מקרים כאלו בהם מעורבת נקמה הינם לרוב מקרים בהם הייתה פגיעה רגשית עמוקה של אחד הצדדים, שכעת בוחר לנקום על הרצון של הצד השני להתגרש. בנוסף, אלמנטים כלכליים עולים גם הם לא אחת גם במקרים של סירוב להתגרש מצד הגבר וגם במקרים אחרים של סירוב להתגרש מצד האישה. איך הפאן הכלכלי מעורב כאן? לרוב מדובר על כך שהצד המסרב דורש נכסים או כל הון אחר שבו הוא מעוניין להתחלק.

 

מתי אדם מוגדר כמסורב גט?

לא אחת ניתן להשתמש במונח “מסורב גט” בקלות יתרה, וכל אחד אשר הליך הגירושין שלו נתקע מאחר והוא לא קיבל גט, אכן מגדיר את עצמו ככזה. על פי מערכת בית המשפט, אדם יהיה מוגדר כמסורב גט רק במקרים בהם הוא הגיש את בקשתו להליך הגירושין, והוא אינו קיבל את הגט כעבור שנתיים בעקבות סירוב של בן זוגו. חשוב לציין כי גם גברים יכולים להיות מסורבי גט, ולא רק נשים אשר סורבו על ידי הגברים.

 

איך מטפלים בתופעה?

אז איך למעשה מקדמים את תיק הגירושין וחותרים אל עבר גט? ישנו עונש סרבני גט המגיע בדמות סנקציות שונות. המטרה? לקדם את הגט ולאפשר לגבר או לאישה לצאת לדרכם החדשה. מי שאחראי על ההגבלות השונות הוא בית הדין הרבני, וסנקציות אלו מגיעות בדמות צו עיכוב יציאה מהארץ, עיכוב קבלת דרכון ולעתים אף הגבלת חידוש רישיון הנהיגה או פתיחת חשבון בנק. כמו כן, ישנם מקרים סבוכים יותר כמו סרבן גט שברח, ובתיקים כאלו כדאי ומומלץ מאד להסתייע בשירותיו של עורך דין העוסק בדיני המשפחה, על מנת לקבל ייצוג הולם.

 

הבדלים מהותיים בין גברים ונשים

אז כאמור, ישנם מקרים של סרבנות גט מצד האישה וישנן גם נשים המסורבות גט. חשוב לציין כי ישנם הבדלים מהותיים במקרים של סרבנית גט או סרבן גט. ההבדל המהותי ביותר הוא שבעת שאישה מסורבת גט, היא אינה יכולה להינשא בשנית. לעומת זאת, ישנם מקרים חריגים בהם הגבר יכול לקבל היתר שכזה עוד טרם הסתיים הליך הגירושין. כמו כן, ילדיה של האישה במקרים כאלו יחשבו כממזרים ובמידה וזו הביאה אותם עם גב אחר. על מנת לדעת בבהירות מה היא סרבנות גט בהלכה, על מה מדבר החוק כשזה מגיע אל סרבנית גט מזונות וכדי להגיע מצב של גירושין בהסכמה תקף כמה שיותר מהר, ההמלצה היא לחבור אל עורך דין מומלץ ומוביל, בעל ניסיון עשיר בתיקים מסוג דיני המשפחה כמו עו”ד טל איטקין.

 

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו