עזבונות

עיזבון, הינו מונח משפטי המייצג את רכושו של המנוח לאחר מותו, מזמן הפטירה ועד תום הליך ההורשה וחלוקת הרכוש בין היורשים. העיזבון יכול שיכלול: כספים שחסך המנוח בחייו, מניות, מקרקעין ומיטלטלין וכן זכויות וחובות שצבר המנוח עובר לפטירתו.

חשוב להדגיש, כי לא כל רכושו של המנוח נחשב לעיזבונו. משכך, להבנה אילו נכסים נכללים תחת העיזבון ואילו לא ישנה חשיבות רבה, שכן בעוד שנכסי עיזבון יחולקו לאחר פטירת המנוח בהתאם להוראות חוק הירושה, נכסים שאינם נכללים בעיזבון יחולקו בהתאם לדינים הכלליים – הבחנה זו עשויה להיות בעלת השפעה מרחיקת לכת על יורשיו של המנוח ובכלל.
כך למשל, להבדיל מנכסים הנכללים בעיזבון שלגביהם חל הכלל לפיו יחולקו הם בין היורשים רק בתום סילוק חובותיו של הנפטר, בכל הנוגע לרכוש שאינו נכלל בעיזבון אין כל מגבלה בטרם חלוקתו בין היורשים.

במקרים בהם הותיר אחריו המנוח צוואה שנכרתה בהתאם להוראות חוק הירושה, יחולק עזבונו בין יורשיו בהתאם להוראות המוריש בצוואתו, והכל בכפוף לקיום חובותיו של המנוח בטרם החלוקה ליורשים. לדוגמא, מצב בו חויב המנוח בחייו בתשלום מזונות לילדיו הקטינים, ממשיך החיוב לעמוד בתוקפו גם לאחר פטירת המנוח ומוטל על עזבונו.

עזבונות

במקרים בהם לא הותיר המנוח צוואה, יחולקו נכסי העיזבון בין היורשים רק לאחר קבלת צו ירושה מבית המשפט לענייני משפחה, בהתאם להוראות הדין הקבועות בחוק.

לבית המשפט לענייני משפחה סמכות למנות מנהל עיזבון, האמון על ריכוז נכסיו של המנוח, סילוק חובותיו ככל שישנן כאלו ולבסוף חלוקת העיזבון בין יורשיו על-פי דין במספר מצבים: כאשר המנוח לא הותיר אחריו צוואה במותו, כאשר מתעוררת מחלוקת בין יורשי המנוח או הטוענים לירושה, במצבים בהם הותיר אחריו המנוח צוואה אך עולה קושי באיתור אחד מן היורשים המנויים בה או במקרים בהם נדרש הליך כינוס נכסים עובר לחלוקת העיזבון נוכח חובות שצבר המנוח בחייו.

משרדנו מתמחה בעריכת צוואות על שלל סוגיהן, תביעות בנושא עיזבונות, צווי ירושה וצווי קיום צוואה, תביעות להסתלקות מן העיזבון, עריכת הסכמי חלוקת עיזבון, ועוד. הנכם מוזמנים לפנות אלינו לייעוץ בכל אחד מן הנושאים הללו ולקבל מענה מקצועי והולם לשאלותיכם.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו