פירוק בשיתוף דירת מגורים

ברוב המקרים, דירת המגורים הינה הנכס המשמעותי ביותר אותו צברו בני זוג במהלך שנות נישואיהם. במרבית המקרים לפחות אחד מן הצדדים נשאר להתגורר בדירת המגורים יחד עם הקטינים, משכך אין מדובר בנכס משותף “רגיל” שדינו להימכר לצורך חלוקה בין הצדדים.

יחד עם זאת, באופן עקרוני גם דירת מגורים היא נכס בר איזון. משכך בכל הנוגע לדירת המגורים קיימת התנגשות בין דינים: מצד אחד, חוק המקרקעין מעניק לשותף בדירה זכות לדרוש את פירוק השיתוף בכל עת. מנגד, קטינים זכאית למדור ולקורת גג, וכן להגנה מפני זעזועים שיהיו מנוגדים לטובתם.

 

כיצד יפורק השיתוף בדירת מגורים?

בהנחה שהדירה פנויה ואין צורך למצוא מקום מגורים חלופי לקטינים ולצדדים, הדרך הטובה והמומלצת ביותר היא פירוק השיתוף בדירה באמצעות מכירתה בשוק החופשי, וחלוקת כספי התמורה בין הצדדים בניכוי הוצאות המכירה והמשכנתא (במידה וקיימת).

במצבים בהם קיים ויכוח על ערך הדירה, יכול בית המשפט למנות שמאי מטעמו, שיישום את שווי הדירה.

במקרים בהם מפאת מחלוקות הצדדים לא הצליחו למכור את הדירה, ימנה בית המשפט כונס או כונסי נכסים לדירה, שיכנסו בנעלי הבעלים ויפעלו למכירתה.

יצוין, כי על פי החוק, לכל אחד מן הצדדים ישנה זכות ראשונים לרכוש את חלקו של האחר בדירה. גם עסקה כגון זו חשופה למחלוקות לגבי המחיר הראוי. לעיתים יהיה זה פתרון מועדף ופלטפורמה לאיזון כלל המשאבים בין הצדדים, כאשר ניתן לקזז את “חובות” הצד האחד כלפי השני מחלקו בתמורת הדירה.

פירוק שיתוף נכסים

ומה במקרה שהדירה איננה פנויה?

במקרה זה, למרות הזכות שמעניק חוק המקרקעין לבעל זכויות בדירה לדרוש את פירוק השיתוף, קיימות הוראות אחרות שנועדו להגן על בן הזוג והקטינים המתגוררים בה.

בעבר נמנעו בתי המשפט להורות על פירוק השיתוף, והורו על עיכובו לשם הגנה על הקטינים.

לפני מס’ שנים תוקן חוק יחסי ממון והתווספה לו הוראה המסמיכה את בית המשפט במפורש לעכב את מכירתה של דירת מגורים לצורך איזון משאבים בין בני זוג, כל עוד לא נוכח, כי לבן הזוג המחזיק בדירה ולקטינים המתגוררים עמו נמצא מקום מגורים אחר המתאים לצרכיהם.

מנגד, הוראה זו מעניקה לכאורה כוח בידי אחד מן הצדדים המבקש למנוע את פירוק השיתוף, וכך אף להרחיק את סיומו של הסכסוך ולהנציח אותו. לפיכך על בית המשפט להפעיל שיקול דעת נרחב בסוגיה זו.

 

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו