פריסת חוב מזונות

נשבעתם זה לזו בתקווה לצעוד ביחד על דרך המלך בחיים משותפים מלאי אהבה. כעת, לאחר החלטה משותפת, החלטתם לפרק את החבילה המשותפת ואיש איש יצעד לדרכו. עם הפרידה, הרי שעל הגבר מוטלת החובה לשלם מזונות לבת זוגתו. מה קורה במקרים שבהם הוא מצהיר כי אינו יכול לעמוד בתשלומים הנדרשים? עו”ד טל איטקין על כל מה שצריך לדעת אודות פריסת חוב מזונות.

 

פריסת חוב מזונות – על אילו מקרים בדיוק מדובר?

אחרי שנות נישואין משותפות, סביר כי הבאתם ביחד לעולם ילדים משותפים. חלק מהחובות של הגבר במשפחה הן גם לפרנס את האישה ואת ילדיו ולדאוג לרווחתם וכלכלתם. המצב הכלכלי של הגבר יכול להיות לעתים מעורער, וכך, הוא אינו מצליח לעמוד בתשלומי המזונות הבסיסיים לטובת גידול ורווחת ילדיו.

 

מחשבים מחדש את החוב

כאשר מדובר על פריסת חוב מזונות בהוצאה לפועל, הרי שיש מה לעשות במידה והצטבר חוב שהחייב לא יכול לעמוד בו במתכונת הנוכחית שלו. הפריסה המחודשת של החוב יכולה להקל באופן משמעותי את חייו של החייב. המטרה היא לאפשר לחייב להחזיר את החוב שלו, תוך שהוא יכול להתמודד בקלות יחסית עם תשלומי המזונות שיש עליו לשלם. בעת שפורסים מחדש את תשלומי החוב, מוציאים גם את התובעת וגם את החייב נשכרים: התובעת תקבל את המזונות שלה, ואילו החייב יוכל לעמוד בתשלומים ולא להיות בסטטוס של חוב. כך מעודדים אותו לשלם את חוב המזונות שלו בהדרגה בטוחה ואיטית.

חשוב להבין כי אפשרות של פריסת חוב שכזו, תתבצע רק במקרים העונים על החוק. כל מקרה יבחן לגופו והתשובה תינתן על ידי רשם ההוצאה לפועל. בעת שבוחנים מקרים שכאלו, המטרה היא לבדוק האם תיתכן דרך ללא פריסת התשלומים, בה החייב יחזיר את החוב שלו. אם עולה מהבדיקה כי לא יהיה מצב שכזה, הרי שמעניקים לחייב את אפשרות לפריסת התשלומים עד לסיום החזר החוב המדובר.

 

ומה עם חוב מזונות מלפני המון שנים?

יש לכם חוב מזונות ישן? עו”ד טל איטקין על כל מה שאתם צריכים לדעת.  אז כאמור, ישנם חובות שנוטים להצטבר לסכומים גדולים, שלבסוף מסתכמים בכך שמוגשת בקשה על מנת לפרוס אותם ולעמוד בהם. השאלה הנשאלת היא האם יכול להיווצר מצב שבו נצבר סכום גדול לאורך שנים, וכעת האישה שלה חייבים תדרוש אותו? כשמדובר על חוב מזונות התיישנות היא אכן דבר שעולה לא אחת, והגיע הזמן להבהיר אותו.

בעת שמדובר על חוב שהינו עד בן שנתיים, הרי שניתן לדרוש את הכסף כמעוגן בחוק, ללא כל הסבר או נימוק. אם מדובר על חוב שנצבר מעבר לשנתיים, הרי שיש צורך בעורך דין שיסייע בהבהרת הנושא מדוע לא נעשה עד כה מאמץ לגבות את הכסף.

 

הבדל בין חוב מזונות עבר לבין חיוב המתחדש כל חודש

קיים הבדל משמעותי בין תשלום המזונות השוטפים אשר נועדים לקיום צורכי המחייה של בני המשפחה לבין חוב שהצטבר על אי פירעון. קיימת החמרה בדין כלפי חיוב במזונות השוטפים לעניין קביעת גובה הסכום וכן לעניין הוצאה לפועל (4905/98 פס”ד גמזו נ’ ישעיהו).

כמו כן, קיימות מספר דרכי ענישה במצב של חוב תשלום המזונות: חוק המזונות (הבטחת תשלום), חוק ההוצאה לפועל וכו’. אך, קיימות גם הגבלות על הרשויות הגובות את התשלום. למשל, בפס”ד 4445/96 בר- נוי נ’ המוסד לביטוח לאומי נקבע כי גביית החוב ע”י המוסד לביטוח לאומי אינה מאפשרת למוסד לדרוש מאסר אזרחי של החייב בחוב לפי חוק הוצאה לפועל סעיף 74 (א).

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו