צווי הגנה

החוק למניעת אלימות במשפחה, התשנ”א-1991

 

החוק למניעת אלימות במשפחה, התשנ”א -1991, מסמיך את בית המשפט לענייני משפחה, בית משפט השלום ובית הדין הרבני (או בית דין דתי אחר לפי דתם של הצדדים), להוציא צו הגנה, במעמד צד אחד, נגד בן משפחה -כפי שהוא מוגדר בחוק.

 

מיהו בן משפחה על-פי החוק?

 

החוק מגדיר בן משפחה בצורה רחבה וכולל את בני המשפחה של כל אחד מבני הזוג, הוריו, סביו, אחיו וגיסיו, וצאצאיהם של כל אלו. החוק חל גם על מי שאיננו “בן משפחה” אך הוא משמש אחראי על קטין או חסר ישע.

 

מהו היקפו של צו הגנה?

 

היקפו של צו ההגנה הוא רחב. הוא יכול למנוע מאדם להיכנס לביתו שלו, או להטריד בן משפחה בכל דרך אחרת;

ניתן לאסור עליו לשאת נשק ולחייבו להפקידו;

ניתן לחייבו להפקיד ערובה להתנהגות טובה בעתיד, ואף להורות לו להתחייב לקבל טיפול מקצועי.

 

באילו מקרים יינתן צו הגנה?

 

צו ההגנה ניתן במספר מקרים:

אם בסמוך להגשת הבקשה למתן הצו, נהג אדם באלימות נגד בן משפחה, ביצע בו עבירת מין או כלא אותו;

אם ניתן להניח מהתנהגותו כי הוא מהווה סכנה גופנית ממשית, או אם התעלל בבן משפחה התעללות נפשית מתמשכת ולא אפשר לו ניהול סביר ותקין של חייו.

תוקף הצו הוא עד 3 חודשים ולבית המשפט נתונה סמכות להאריכו עד לתקופה של שנה אחת. במידה וניתן על ידי בית המשפט צו במעמד צד אחד, החוק מחייב לקיים דיון במעמד שני הצדדים תוך 7 ימים ממתן הצו.

לכאורה נקבע בפסיקה, כי צו הגנה יינתן במקרים קיצוניים של חשש לפגיעה ממשית, ולא יינתן על סמך אווירת ריב ומדון בבית. עוד נקבע, כי לא בנקל יורחק אדם מביתו רק בגין מתחים בין הצדדים.

בפועל, בתי המשפט מרחיקים מביתם באמצעות צווי הגנה גברים רבים, על סמך טענות לאלימות או איום, אף על פי שבמרבית המקרים אין כל ראיה לכך.

אכן השימוש לרעה שנעשה על ידי נשים בבקשות למתן צו הגנה היא תופעה ידועה, אך למרבה הצער נכון להיום בתי המשפט טרם נתנו לה מענה.

 

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו