תביעת כתובה ופיצויים

זוגות שאינם מסתדרים ואינם מרגישים את החיבור שהיה בתחילת חיי הנישואין יגיעו כנראה לבית הדין הרבני ושם יחלו בתהליך גירושין בלתי נמנע. למרות שהגירושין אינם נובעים ברובם משיקולים או אינטרסים כלכליים הרי שבהחלטה להתגרש מעורבים לא מעט כספים שעשויים להגיע לאישה, כאשר הכול תלוי בהחלטת בתי המשפט הרבניים והאזרחיים. תביעת כתובה ופיצויים הם רק חלק מהתהליכים אותם נאלצים לעבור בני הזוג ובדבר הכתובה מדובר בבעיה סבוכה ומורכבת. הכתובה קיימת עוד מימי אברהם אבינו שקנה את שרה ומאז הכתובה הפכה לסמל מובהק בעם היהודי בכלל ובטקס החופה בפרט. הגבר כותב בכתובה את הסכום אותו הוא מתחייב לשלם במידה והנישואים יגיעו לקיצם והאישה רשאית לתבוע את הסכום הרשום.

הסכום שנרשם הוא סכום דמיוני, הגברים נוטים לכתוב סכומים גבוהים במיוחד כאשר אין בכוונתם לשלם סכום זה שכן מדובר במהלך לא רשמי, כך לפחות חושבים החתנים המיועדים. כתובה ופיצוי גירושין הולכים ביחד, אישה שחושבת כי מגיעים לה פיצויים בעקבות סוף הנישואין יכולה בהחלט גם לדרוש את הסכום הכתוב בכתובה. בית הדין הרבני הוא זה שידון בכל מקרה ויקבע האם הגבר אכן יידרש לעמוד בסכום אוו הבטיח או שמא יגיעו בני הזוג לפשרה אחרת.

כל מה שחשוב לדעת על תביעת הכתובה

כידוע לכל, בטקס החופה ישנה אורחת קבע שבלעדייה לא מקימיים את טקס הקידושין וברית הנישואין: הכתובה. במסמך המדובר הנוכח בכל חופה יהודית, מתחייב הבעל כלפי אשתו בהתחייבויות שונות, כאשר זו המוכרת בעיקר היא ההתחייבות הכספית שלו אליה. כאשר האהבה בשיאה, לא חוששים הגברים לכתוב בכתובה סכום כסף גדול מאד, וזאת מתוך הביטחון כי הוצאת הכתובה לפועל לא תהיה רלוונטית בשום שלב. מה שלא תמיד זוכרים הגברים הוא כי מדובר על מסמך משפטי לכל דבר. כך קורה שלאחר גירושין בין בני הזוג, ישנן נשים התובעות מבעלן תביעת כתובה ופיצויים.

 

תביעת כתובה לאחר גירושין – מה צריך לדעת?

למרות שזה כנראה הדבר האחרון שבני הזוג חושבים עליו במעמד של נישואין וכתיבת הכתובה הוא גירושים אפשריים. זו בדיוק הסיבה שהמון גברים כותבים בכתובה סכום כסף גדול מאד המעיד על אהבתם, אך בפועל צריך לזכור כי בית הדין הרבני מקבל לא אחת את הסכומים המלאים הנכתבים בכתובה. המשמעות? ישנם גברים שציינו בכתובה סכומים גבוהים שכעת עליהם לשלם למי שהייתה פעם אהובתם.

לא בכדי הגבר הוא זה שכותב את הכתובה, וזאת מאחר ומטרתה היא להגן על האשה לאורך שנות הנישואין המשותפות וגם במעמד של פרידה. כך למשל עולה הסוגייה של תביעת כתובה לפני גירושין. אם בן הזוג החליט שהוא רוצה להיפרד מהאישה וזאת ללא כל ניסיון לשמר את הנישואין וללא כל הצדקה, תוכל האישה לתבוע את הכתובה ולהוציאה אל הפועל.

 

הסכום המצויין בכתובה לא תמיד יהיה הסכום שישולם

ישנם מקרים בהם האישה מחליטה להתחיל הליך של תביעת כתובה בבית משפט לענייני משפחה. כשזה מגיע אל הבעל, ככל שהסכום שיהיה בכתובה יהיה נמוך יותר, כך יהיה לו טוב יותר במעמד של גירושין ותביעת הכתובה. מה קורה אם הסכום שנכתב בכתובה הינו סכום גדול מאד? המון פעמים כותבים הגברים סכומים שמראש לא יוכלו לעמוד בהם, כך שבמקרים כאלו בית הדין פוסק על מתן סכום נמוך יותר משמעותית. מנגד, אם ישנם מקרים בהם הסכום שנכתב בכתובה הינו נמוך, ידרוש בית הדין מהגבר להגדיל את הסכום המדובר בטענה כי סכום זה אינו הולם את שנות הנישואין.

 

מקרים נוספים של תביעת הכתובה

כמו כן, עולים לא אחת מקרים של תביעת הכתובה בגין בגידה מצד בן הזוג. תביעת כתובה בגלל בגידה הינה אפשרית, וזאת בהתבסס על כך שהבגידה של הגבר באישה הביאה לכך שהתא המשפחתי והזוגי התפרק. גם במקרים שכאלו חשוב לזכור כי הבעל יכול להתעקש על שימור התא המשפחתי וניסיון לשקם את חיי הנישואין, על כן כל מקרה נבחן לגופו. בנוסף, ישנם גם מקרים בהם תובעת האישה תביעת כתובה מעזבון של בן זוגה המנוח – גם במקרים כאלו נבדקים לעומק פרטי התיק ורלוונטיות התביעה בהתאם לנסיבות

 

הסיבות לכתיבת הכתובה

כל גבר רושם את הסכום הנראה לו בכתובה ומעניק לאשתו את המסמך במהלך טקס החופה והקידושין. הכתובה למעשה נועדה עבור שתי סיבות עיקריות: ראשית, היא מונעת מזוגות להתגרש בגלל כל דבר קטן, כלומר לזוג יש אינטרס כלכלי לשמור על חיי זוגיות תקינים ולנסות ולשפר את חייהם המשותפים כל הזמן. שנית, הבטחת חיי הרווחה של האישה גם במידה והנישואים מסתיימים. במידה והבעל והאישה מחליטים על גירושין, האישה יכולה למצוא את עצמה בסיטואציה קשה ומורכבת, על מנת להבטיח את המשך חייה התקינים נועדה הכתובה וסכום הכסף המובטח בה. הכסף גם אמור לפתות גברים אחרים להתחיל איתה חיי זוגיות שכן היא מגיעה לקשר החדש עם סכומי כסף לא מבוטלים.

משרד עורכי הדין טל איטקין כבר צבר שנים ארוכות של טיפולים בזוגות אשר החליטו להתגרש. הניסיון והמקצועיות שצברנו במהלך השנים יעזרו לכם להגיע לתוצאות הרצויות בכל הליך הגירושין בכלל ובפיצויים ובתביעת הכתובה בפרט. אנו נעניק לכם טיפול מסור ומתחשב אך במקביל תזכו לעזרה משפטית מקצועית עד הפרט הקטן ביותר על מנת שתוכלו לצאת מההליך הארוך והקשה עם נחמה גדולה.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו