תכנון צוואה

תכנון צוואה בירושה


מתכננים את הירושה בצוואה מסודרת

אז כידוע, התכלית של הצוואה הינה ברורה כשמש כמעט לכולם: מדובר על מסמך שמטרתו להעביר מידע בנוגע לירושתו של אדם. במסמך שכזה, גם מוזכרים האנשים שזכאים לקבל מירושתו של האדם הנפטר, אך לא רק – אלא גם מה חלקו של כל אחד בירושה הכללית. אם שמים בצד את ההיבט האמוציונלי והרבדים הרגשיים המורכבים בכתיבת מסמך שכזה, הרי שהצוואה הינה מסמך שצריך לכתוב ולערוך על פי הכללים הנדרשים על מנת להבטיח את תקינותנה והוצאתה אל הפועל לבסוף. תכנון ירושה בצוואה צריך להיות מבוסס על פי החוקים הברורים – זאת בכדי להבטיח כי לא ישארו שאלות פתוחות ביחס לחלוקה ולזהות היורשים.

לצוואה תפקיד חשוב מאד, שכן היא לא רק מגדירה בבהירות איזה חלק שייך למי, אלא היא גם מונעת סכסוכים שעולים לא אחת בין קרובי משפחה באשר לחלקם בירושה של המנוח. על מנת להבטיח כי רצונו האמיתי והכן של המנוח יתממש, מומלץ על כתיבת צוואה מסודרה על ידי עורך דין צוואות מקצועי, מומחה ומנוסה. מעבר לכך, לא אחת עולה שאלת תכנון צוואה משיקולי מס.

 

למה כדאי לתכנן צוואה מבחינת היבטי מס?

כנראה שמס הוא הדבר האחרון שעולה לראשם של אלו שכותבים את הצוואה, ומרבית תשומת הלב אכן מופנית לחלוקת הירושה בין הירושים העתידיים. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי תכנון לא נכון של הצוואה ואי התייחסות להיבטי המיסוי השונים במעמד כתיבת הצוואה, יכולים להביא להפסד רב שיכול להגיע למאות ולפעמים לאלפי שקלים. כך לדוגמא, ניתן להציג מקרה שכיח ובו היורשים נדרשים לשלם מס שבח על נכסים שהם קיבלו בירושה במידה והם ירצו למכור את הנכס. החלופה למקרה שכזה היא להמתין זמן לא ידוע עד לרגע שבו כבר לא תהיה חובת מס על הנכס המדובר.

כדי לא להגיע למצבים שכאלו, עליכם לדאוג לכל הקשור להיבט של תכנון צוואה. תכנון נכון וקפדני המבוסס על ניסיון, יכול למנוע מצב ובו היורשים יצטרכו לעמוד בפני דילמות שכאלו רק בגלל שיקולים כספיים ומיסים שונים. תכנון הצוואה עם עורך דין מנוסה המתמחה בדיני המשפחה והירושה כדוגמת עו”ד  טל איטקין, יכול להבטיח לכם גם עריכה גמישה יותר של הירושה שתאפשר ליורשים להעביר ביניהם נכסים שונים.

 

מה עוד חשוב שתדעו?

מצד אחד, בישראל לא קיים מס הקשור באופן ישיר לעיזבון, או מכונה “מס עיזבון”, אך בהחלט ישנם מיסים שתצטרכו לשלם על מנת לממש את זכותכם בכל הקשור לעיזבון. לכן, חשוב מאד לתכנן את הצוואה עם עורך דין ולא לבדכם, על מנת להבטיח מיקסום אידיאלי לצוואה שלכם. יהיו מקרים בהם יהיה ניתן לבטל את המיסים, או לכל הפחות להפחיתם. ישנם מיסים שונים החלים על אנשים שונים, כך שכל תיק נבדק לגופו: החל מיורשים שיש להם כבר נכסים ועד יורשים שהינם תושבים זרים. מבצעים את תכנון הצוואה על הצד הטוב ביותר ומבטיחים חלוקה אידיאלית של הרכוש.

רוצים להתייעץ איתנו?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, לקבל מאיתנו עיצה ראשונית או לתאם עימנו פגישה. התקשרו לטלפון: 04-8661919
או השאירו פרטיכם בטופס, ונחזור אליכם בהקדם:

© Copyright - בנייה: אס אם דיזיין עיצוב: סטודיו שלומית טולדו