התנגדות לצוואה

צוואה היא אומנם מסמך רשמי שאינו ניתן לשינוי על ידי הכותב עצמו אך בכל זאת ניתן לערער על הצוואה בהינתן סיבה מוצדקת לכך. עם לכתו של האדם מן העולם הוא משאיר דרישה לחלק את רכושו בצורה מסוימת אך לא תמיד הדברים מתקבלים בסופו של דבר כמו שהם. בניגוד לירושה, את הצוואה יכול כל אדם לחלק לפי רצונו מבלי להתחשב בחוקים כאלו או אחרים ולכן יכולים לקום לא מעט מתנגדים אשר מוחים על החלוקה הלא הוגנת לטענתם. להתנגדות לצוואה יכולים להיות עילות רבות אך בעיקר הסיבות מתרכזות בהיבט של תהליך כתיבת הצוואה וההיבטים הטכניים. אדם אשר מרגיש כי אינו קיבל את החלק המגיע לו ומרגיש כי הופעל לחץ מאיים על כותב הצוואה בשעתו יכול לפנות בבקשה לרשם הירושות או לבית המשפט לבטל או לשנות את הצוואה. הנושא כמובן נבדק אם יש נימוקים הגיוניים אך חשוב להדגיש שלא כל בקשה מגיעה בכלל לדיון.

 

תהליך הבקשה של התנגדות לצוואה

מגיש הבקשה לביטול הצוואה מגיש את בקשתו לרשת הירושות או לבית המשפט ובטופס הבקשה הוא מנמק את הסיבות בגינן הוא מבקש לשנות או לבטל את הצוואה. את הטופס יש למלא בצורה נכונה, ברורה ומדויקת מבלי להשמיט פרטים חיוניים שיכולים לגרום לסחבת מיותרת בבקשה. לטופס הבקשה לביטול יש לצרף מסמכים רלוונטיים היכולים לחזק את הנימוקים שנרשמו על גבי הטופס. לאחר שהוגשו את המסמכים וטפסים בקשת הביטול תופיע בעיתונים היומיים ולמעשה תיתן הזדמנות למתנגדים נוספים להביע את התנגדותם. הפרסומים בעיתון יאפשרו לאנשים נוספים להגיש בקשה נוספת להתנגדות במשך שבועיים ולאחר מכן הבקשה תיבדק. התנגדות לצוואה הנה תהליך קשה ומורכב לעיתים ולכן יש לבדוק אותו על כל צדדיו ומצד אחד לא לפסול על הסף כל בקשה אבל מצד שני לא לקבל כל בקשה. על הפוסק לשקול בכובד ראש את כל הנימוקים אשר מובאים בפניו בטפסים ולהחליט האם אכן יש עילה לביטול הצוואה או לאו.

 

עילות להתנגדות לצוואה

התנגדות לצוואה גורמת להתנגשות בין שני עקרונות חשובים מאוד שמדובר על תחום הצוואות. מצד אחד ישנו את עקרון כבוד הצוואה וכבוד רצון המת שהשאיר אחריו מסמך רשמי ותקין שבו הוא למעשה מבקש בקשה אחרונה לפני מותו. מצד שני ישנו עקרון המדבר על כך שלכל אדם יש את הזכות להתנגד למה שרשום בצוואה ולכל אדם יש את הזכות, או אולי אפילו החובה להביא לגורמים הפוסקים מידע שיכול להיות חיוני בקשר לצוואה שיכול לשנותה או לבטלה. כאשר מוגשת בקשה של התנגדות לצוואה יש למעשה משפט שבו צד אחד לא יכול לדבר או לגונן על מה שכתב. בגלל סיבה זו ההחלטה האם לאשר או להתעלם מבקשת הנגדות לצוואה היא החלטה מורכבת ולא מפשוטה. העילות לבקשת התנגדות לצוואה יכולות להיות רבות ומגוונות וכל בקשת התנגדת לצוואה שתוגש עם הנימוקים ההגיוניים תיבדק אך לא בהכרח תתקבל. הסיבות יכולות להיות סיבות טכניות כלומר תאריך חתימה שגוי, שם שכתוב שבצורה לא נכונה, חוסר בחתימות במקומות מסוימים וכו’. סיבות מהותיות יכולות לכלול להיות סיבות של לחץ של העדים על כותב הצוואה, צוואה שנכתבה כאשר הכותב אינו מודע למעשיו או כל סיבה אחרת שלטענת המבקש השפיעה על הכותב של הצוואה.

 

טל איטקין ומשרד עורכי הדין שלה מטפלים מדי יום בתיקים מורכבים הקשורים בתחום הצוואות והירושות. אם אתם רוצים ליווי מקצועי ואמין שיביא עבורכם את התוצאות הטובות ביותר עליכם לפנות לעורך דין שיעזור לכם בכל התהליך הלא פשוט הן מבחינה משפטית והן מבחינה רגשית. משרדנו יסייע לכם בכל בקשה ובכל צעד תוך עקרון השותפות וההחלטות המשותפות כדי שאתם תוכלו להרגיש שאתם תמיד בכיוון הנכון.

דילוג לתוכן