חלוקת ירושה בין אחים

ירושה בין אחים

אחים וירושה – המידע המלא והחיוני לכם

כשההורים היו בחיים והאחים הקטנים היו רבים, הם היו יודעים להפריד ביניהם, לפייס אותם וללמד אותם על אחוות האחים והחשיבות הגדולה של התא המשפחתי וליכודו. לצד השיעורים שצלחו יותר, היו גם שיעורים שצלחו פחות ולא תמיד האחווה האידיאלית היא זו שאיפיינה או המאפיינת תמיד את הקשר בין האחים. אחת הבעיות הסבוכות ביותר שצריך לתת להן מענה הוא במקרה של חלוקת ירושה בין אחים. לא אחת סופר על סכסוכי ירושה בין אחים, ולא אחת גם נמצאו פתרונות הולמים המבוססים על הסכמים שונים שנוצרו על ידי האחים. חשוב לדעת כי ניתן להגיע לעמק השווה, וכל שצריך לעשות הוא רק למצוא אותו.

הסכם ירושה בין אחים – איך קרה שנהיה סכסוך?

אחרי מותם של ההורים, הדבר האחרון שהאחים ירצו הוא למצוא את עצמם בסכסוך. המציאות מראה שלעתים הרצון לא עולה בקנה אחד עם מה שקורה בפועל, וכך צריך ליישב את הסכסוכים ולמצוא להם פתרון הולם. ראשית, מה מביא לסכסוך בין האחים? הסיטואציה הראשונה שמולידה את הסכסוכים בין האחים בדבר הירושה היא המקרה בו ההורים לא השאירו כלל צוואה. במקרים שכאלו, הרי שהדבר המקובל ביותר הוא לערוך את הסכם הירושה שיבטיח לכל אחד מהאחים חלק מהעיזבון. מה שמוליד את הסכסוך הוא פורמט ההסכם והחלוקה המצוינת בו. על כן, חשוב לערוך הסכם המקובל על כל האחים, בו אף אחד לא יצא מקופח.

בנוסף, אחד המקרים שבעקבותם נולד סכסוך הוא מקרה שבו לא נותרה צוואה מפורטת ומסודרת מההורים, בעוד הירושה שנותרה היא נכס שהיה ברשות ההורים. כך קורה כי חלוקת דירת ירושה בין אחים יכולה להוליד סכסוך, שכן חלק מהאחים דבקים בעמדה כי צריך למכור את הנכס ולחלק את הרווחים ממנו, בעוד שחלק מהאחים דבקים בעמדה כי צריך לשמור את הנכס על שמם מסיבות סנטימנטליות או כלכליות ורק להשכירו.

כמו כן, חלוקת ירושה בין אחים יכולה להוביל לסכסוך גם במקרה שבו אחד מהאחים חש קיפוח ביחס לחלק שהוא קיבל. בעוד האידיאל הוא שהאחים יטפלו בהורים בצורה שווה בעודם בחיים, ישנם האחים שמרגישים כי הם סעדו וטיפול בהורים יותר מהאחים האחרים, ועל כן החלק שהם צריכים לקבל בהשוואה אל האחים האחרים חייב להיות גדול יותר. לא משנה אם מדובר על חלוקת הרכוש בין שני אחים בלבד או חלוקת ירושה בין ארבעה אחים – חשוב לסיים את הסכסוך ולנסות להוציא את כולם נשכרים עם החלק אותו הם קיבלו.

איך פותרים מחלוקת שכזו?

חלוקת רכוש בין אחים יכולה להיות פתירה, כאשר רצונם לסיום הסכסוך הינו גורם משמעותי בדרך לסיום הסאגה. למרות שנדמה כי לעתים חלוקה שיוויונית היא זו המומלצת ביותר כי כך אף אח לא חש בקיפוח, ישנם האחים שבוחרים אחרי הסכמים ודיונים שונים לשנות את אופי החלוקה בהתאם לפרמטרים שונים. כך לדוגמא, אח אחד יכול לקבל קצת יותר מהאחים אחרים בעקבות תרומתו לרמת החיים של ההורים בעודם בחיים, מתן חלק גדול יותר לאח אחר בהתאם למצבו הכלכלי שהינו פחות טוב בהשוואה לאחרים האחרים וכדומה.

למה דווקא עו”ד טל איטקין?

משרדה על עורכת הדין טל איטקין הינו משרד מוערך, שתחום עיסוקו הוא דיני המשפחה והירושה. המשרד פועל משנת 1999 והינו בעל מוניטין וניסיון רב. אם גם אתם רוצים לקבל מידע מעמיק, ייצוג או להיפגש לפגישת ייעוץ, נשמח להעניק לכם את השירותים שלנו לרבות מידע אודות בעיות ירושה בין אחים.

דילוג לתוכן