מזונות אחרי גיל 18

מזונות אחרי גיל 18 לילד אחד

סוגיית תשלום מזונות ילדים אחרי גיל 18 היא מורכבת ומסובכת, ועדיין אין לה עיגון בחקיקה בכנסת. על פי הדין העברי, האב חייב לזון את ילדיו עד גיל 18 ולספק להם את כל צרכיהם הבסיסיים ולא הבסיסיים. בתוך הצרכים הבסיסיים ניתן למצוא כמובן את האוכל, השתייה, מקום הלינה, תרופות וכו’. טל איטקין מוסיפה כי הצרכים שאינם בסיסיים אשר גם להם מחויב האב הם חוגים, ספרים לבית הספר, פעילויות חברתיות, בגדים, צעצועים והוצאות נוספות שאינן נכללות בצרכים הקיומיים. חובתו של האב היא לשלם את המזונות לילדיו על גיל 15, כאשר מגיל 15 ועד גיל 18 תשלום המזונות כבר תלוי בתנאים נוספים כמו משכורתו של האב והאם יש בידו לכלכל את עצמו, משכורתה של האם, היכולת של הילדים לפרנס את עצמם והאם יש מקור מימון נוסף לילדים.

אחרי גיל 18 הבעיה סבוכה אף יותר והיא נובעת מאורך החיים של רוב הישראלים שהולכים לשרת בצבא או ממשיכים ללימודים אקדמיים ואינם יכולים לדאוג לעצמם, כל מקרה הוא לגופו ולבית המשפט יש משקל רב בהחלטה כי עדיין אין חקיקה ברורה בעניין. בלא מעט מקרים, יש הסכם ברור בין ההורים כי האב והאם יזונו וידאגו לילדיהם באופן משותף גם לאחר גיל 18, במקרים שבהם אין הסכמה בין הצדדים נאלצת המערכת המשפטית להתערב ולהחליט עבורם.

 

מזונות ילדים מעל גיל 18 – טובת הילדים מעל הכול

כמו בכל ההחלטות הקשורות בהליכי הגירושין ונוגעות למשמרות או למזונות הילדים עקרון טובת הילדים הוא מעל הכול. גם במקרה של מזונות ילדים אחרי גיל 18 העיקרון הזה בולט אך לאחר הגיל שבו הילדים הופכים לבוגרים ישנה מורכבות מסוימת. ישנן פסיקות בית משפט לכאן ולכאן, כלומר אין קו מנחה ברור אלא כל שופט יכול להחליט על פי ראות עיניו וכמובן על פי המקרה הספציפי המונח לפניו. במקרים רבים, יש רצון של האב להמשיך ולעזור כלכלית לילדיו ללא שום קשר לגילם, אך במקרים שבהם האב אינו לוקח אחראיות על ילדיו והטיעון שלו נוגע לכך שילדיו חצו את גיל 18, כאן בדיוק מתחיל תפקידו העיקרי והחשוב מאוד של בית המשפט לענייני משפחה.

 

משרד עו”ד טל איטקין הינו משרד מנוסה ובעל כישורים מיוחדים לנושאי דיני המשפחה, הליכי גירושין וכמובן גם מתמחה במזונות ילדים ההחלטה על בחירת איש המקצוע שילווה אתכם בהליך הגירושין היא החלטה חשובה מאוד, אל תקלו ראש בבחירה שלכם.

דילוג לתוכן