צוואה הדדית

צוואה הדדית – החלטה משותפת של בני הזוג

צוואה הדדית, הנקראת גם צוואה משותפת היא למעשה החלטה משותפת המבוססת עד הדדיות בין בני הזוג ובה מוחלט כ הרכוש במלואו יועבר לבן הזוג שנותר בחיים לאחר מותו של הראשון. ההחלטה המשותפת הזו יכולה להיות מעוגנת בצוואה אחת לשני בני הזוג או בשני מסמכים נפרדים אך דומים בניסוחם. צוואה הדדית בכתב יד מונעת מריבות וויכוחים מיותרים לאחר לכתו של אחד מבני הזוג ולמעשה מותירה את האפשרות לבן הזוג הנותר בחיים לחלק את הרכוש כראות עיניו. בן הזוג הנותר בחיים רשאי לעשות ברכוש כרצונו ולמעשה אינו מחויב להורישו ליורשים החוקיים את הרכוש. המטרה של צוואה מסוג זה היא להשאיר את הרכוש אצל בן הזוג ולאחר מותו יועבר הרכוש לילדים וזאת כדי מנוע מאבקים על רכוש בין הילדים ובין בן הזוג הנותר בחיים.

האם בן הזוג יכול להתחרט?

לפי החוק, רשאי כל אדם לחזור בו מצוואתו ולשנותה כל עוד הוא עדיין בחיים כמובן. אבל כאשר מדובר על שינוי צוואה הדדית המצב הוא מעט מורכב יותר שכן בן הזוג יכול לשנות את הצוואה אך בעצם במצב שכזה ישנה פגיעה בבן הזוג שנפטר ראשון. נוסח צוואה משותפת מבוסס על הרצון המשותף של שני הצדדים להוריש את הרכוש לילדים אך לא לעשות זאת בצורה כזו שתביא לסכסוכים משפחתיים. לעיתים, משנה הבן הזוג הנותר בחיים את רצונו ואז למעשה יש התנגשות בין שני עקרונות חשובים שהם הרצון לשמור על הצוואה המשותפת לבין הרצון לשמר את הבחירה החופשית של כל אחד. בית המשפט במקרים מסוימים נאלץ להחליט החלטות קשות ובהחלט במצבים שאחד מבני הזוג מתחרט לאחר מותו של הראשון מדובר בסוגיה משפטית סבוכה ומורכבת.

צוואה משותפת בישראל

כרבע מהצוואות הנכתבות בישראל הן צוואות הדדיות. ההסבר לכך הוא פשוט: מדובר בצוואה שמבטיחה שקט לכל אחד ואחת שיודע שגם לאחר מותו בן זוגו והילדים לאחר מכן יכולים להיות רגועים ובטוחים שרכושו יעבור אליהם.

היתרונות של צוואה הדדית

לצוואה ההדדית כמובן יתרונות רבים והראשון שבהם הוא שבן הזוג הנותר בחיים יכול לעשות ברכוש כרצונו מבלי לחשוש ממאבק על הרכוש עם היורשים הנוספים. בן הזוג הנותר בחיים יכול להיות שקט ורגוע עד מותו שכן רכושו של בן זוגו הועבר אליו בצורה חוקית ומשפטית. יתרון נוסף הוא העובדה שהיורשים הנוספים מרגישים מחויבים לבן הזוג שנותר בחיים כי למעשה הוא יכול לשנות את החלוקה לפי ראות עיניו. כך למשל, אדם שנפטר ומוריש לאשתו את עזבונו בצוואה הדדית, אשתו יכולה לחלק את הרכוש כפי שהיא רוצה ולא בצורה שווה בין כל הילדים ולכן הילדים מרגישים מחויבים לעזור ולתמוך בה עד מותה.

משרד עורכי הדין של טל איטקין עוסק כבר למעלה מ-15 שנה בתחום הצוואות, הירושות ודיני המשפחה. אין ספק שמדובר בתחום סבוך ומורכב אבל הניסיון הוא הגורם המכריע בתיקים רבים ולכן רצוי לבחור עורך דין שכבר ראה תיק אחד או שניים ולא לצאת לקרב עם משרד עורכי דין חסר ניסיון.

דילוג לתוכן