גברים מסורבי גט

האם גם גברים יכולים להיות מסורבי גט?

סביר להניח כי בעת שאתם שומעים על סרבנות גט, עולה לראשכם תמונה של גבר המתעקש שלא לתת גת לאשתו. בפועל, כיום בישראל ישנם גם גברים מסורבי גט. למרות שהמספרים מעידים על אחוז גדול יותר של גברים המסרבים לתת גט, עדיין ישנם מקרים בהם גברים מוצאים עצמם מסורבים על ידי בת הזוג הנוכחית שלהם. למרות התופעה, חשוב להבין כי הצד הנפגע באמת הוא הנשים שעל פי ההלכה לא יכולות להתקדם בחייהן האישיים. אז מה קורה במקרים בהם ישנה אישה סרבנית גט?

 

גבר מסורב גט ואישה מסורבת גט – מה ההבדל?

מבחינת ההלכה, ישנם הבדלים בין אישה מסורבת גט ובין הגבר שמסורב גט. למרות שההגדרה של “סרבנות גט” אינה מגלמת בתוכה התייחסות ספציפית לאישה או לגבר, עדיין ישנם מספר הבדלים בין סוגי הסרבנות. הדוגמא הבולטת ביותר היא כי גבר מסורב גט יוכל לקבל היתר להתחתן עם אישה אחרת, זאת למרות שהוא עדיין בסטטוס נשוי. מנגד, אישה מסורבת גט לא תוכל להתחתן עד לשינוי הסטטוס לגרושה. בנוסף, אישה שניהלה רומן עם גבר לאורך הנישואין שלה אל סרבן הגט, לא תוכל להינשא לו. מעבר לכך, במידה והיא תלד לאותו הגברים ילדים, הם יחשבו כממזרים. גברים לעומת זאת יוכלו לחיות עם אישה אחרת ואף להינשא לה לאחר הגירושים.

 

האם אפשר לכפות גט על אישה?

אחת השאלות הנשאלות היא האם במצב בו ישנו סירוב גט מצד האישה, אכן ניתן לכפות עליה את הגט. כידוע, על מנת להתגרש צריכה להיות הסכמה הדדית בין בני הזוג (לקריאה על גירושין בהסכמה), אך לא אחת הדין הרבני יכול לפסוק על גט, זאת למרות שאין הסכמה הדדית בין הצדדים. סרבנות גט מצד האישה לא מביאה רק למצב בו יהיה ניתן לכפות עליה את הגט, אלא שגם ישנן מספר סנקציות שניתן להטיל עליה. ההתמודדות עם סרבנות הגט המון פעמים היא באמצעות סנקציות המוטלות על האישה, כאשר המטרה היא לפגוע במרקם ההרמוני של השגרה.

 

על כן, סנקציות אפשריות יכללו עיקולים: החל מעיקול של המשכורת החודשית ועל עיקול של הרכב הפרטי. סנקציות נוספות יכללו צו עיכוב יציאה מהארץ ושלילת רישיון הנהיגה. המון פעמים הפגיעה בשגרה מביאה את האישה המסרבת להבין כי הדרך הטובה ביותר לפתור את המחלוקת היא לתת את הגט לבן זוגה וכך לסיים את פרק הנישואין.

 

פסקי הדין של הגירושין מתחלקים לשלושה: המלצה, חובה וכפייה. כל עוד מדובר על המלצה הרי שלא ניתן לנקוט בסנקציות שונות – לא קלות ובטח שלא כבדות. בעת שמדובר על חובה, הסנקציות המוטלות נחשבות כקלות, אך במקרים בהם הגט הינו גט בכפייה – הסנקציות יכולות להיות חמורות וכבדות, עד לכדי מאסר.

 

מתי ניתן לכפות גט על האישה?

האם ניתן ליישם כפיית גט על אישה שעזבה את הבית לגבר אחר? במרבית המקרים יתבצע ניסיון להימנע ככל הניתן מכפיית הגט. יחד עם זאת, ישנן כמה סיבות מרכזיות המצדיקות את כפיית הגט. אחד המקרים הידועים והשכיחים ביותר הוא בעת שהאישה עקרה. במקרה בו והיא לא יכולה להביא ילדים לעולם ועל כן בעלה רוצה להתגרש ממנה, בסמכות בית הדין הרבני לכפות עליה את הגט וכך להביא לסיום הנישואין. פיצוי גבר בגין סרבנות גט מוכר גם הוא. גברים המסורבים גט יכולים להגיש תביעה כספית – זאת בעקבות הנזקים שנגרמו להם בעקבות סירוב הגט. הנזק בא לידי ביטוי בעיקר בנזק נפשי, המגלם בתוכו את שלילת החירות ועוגמת הנפש.

 

דילוג לתוכן