ידועה בציבור ירושה

החוק בישראל קובע כי ידועה בציבור תהיה זכאית לירושה בדיוק כפי אישה נשואה שבעלה נפטר. ידועה בציבור צריכה למלא שלושה תנאים שכוללים חיי משפחה, ניהול משק בית משותף ושאף אחד מהצדדים לא היה נשוי בזמן הזוגיות. גם הילדים של ידועים בציבור יהיו זכאים לירושה של הנפטר ולמעשה אין שום הבדל בין ידועה בציבור לבין אישה נשואה. ידועה בציבור היא למעשה אישה שמנהלת חיים משותפים עם גבר או אישה אך אינה יכולה להינשא בגלל סיבות כאלו ואחרות. אנשים אשר אינם יכולים להינשא באופן הפורמאלי הם בדרך כלל אנשים המבקשים להינשא בנישואים חד מיניים, אנשים לא מאותו הדת, זוגות אשר לא יכולים להינשא בגלל בעיות דתיות כגון כהן וגורשה, אלמנה או אלמן שאינם רוצים לוותר על זכויותיהם ועוד. ידועים בציבור לא יכולים לאמץ, אינם זכאים להטבות מס ואינם יכולים להתחיל הליך פונדקאות אך בעניין הירושה החוק לגביהם דומה מאוד לחוק של הנשואים.

הסעיף העוסק בזכותם של ידועים בציבור לרשת את בן-זוגם לאחר מותו הינו סעיף 55 לחוק הירושה. הסעיף קובע  ארבעה תנאים אשר בהתקיימם יוכל בן-הזוג שנותר בחיים לרשת את בן-הזוג המנוח:  קיום חיי משפחה בין בני-הזוג; ניהול משק בית משותף, בני הזוג אינם נשואים זה לזה; בשעת מותו של אחד מהם לא היה נשוי בן הזוג השני לאדם אחר.

בפסק-דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה בנצרת, נדונה השאלה האם ידועה בציבור, שהייתה נשואה לאחר בעת מותו של בן-זוגה, זכאית לרשת אותו. באותו מקרה, טענו ילדיו של המנוח כי בשל נישואיה של הנתבעת לאדם אחר, הנתבעת אינה זכאית לרשת את אביהם וזאת חרף העובדה שהייתה ידועתו בציבור. הנתבעת טענה מנגד, כי למעלה מעשור אינה מקיימת כל קשר עם מי שרשום כבעלה, לכן נישואיה הפורמאליים אינם שוללים את זכאותה לירושת בן זוגה המנוח לפי חוק הירושה.

בית המשפט קבע, כי יש לפרש את הדרישה להיעדר נישואין בצורה פורמאלית. המשמעות הינה שדיי בכך שבן-הזוג הידוע בציבור היה נשוי בשעת מותו של המנוח לאדם אחר וכי נישואיו תקפים במקום עריכתם, גם אם בפועל ישנו פירוד ממושך, על מנת לשלול את זכאותו לרשת את בן הזוג המנוח.

 

ידועה בציבור ירושה – מה היה כותב הנפטר בצוואתו?

לפרק הזמן שהזוג חי ביחד ישנה השפעה מכרעת האם ניתן לאשר ירושה לידועה בציבור או לא. ידועה בציבור משמשת לנפטר כמו אישה לכל דבר אך בכל זאת מבחינה משפטית ישנה סוגיה שצריכה להיפטר. הסוגיה שהשופט צריך להכריע בה בעניין הירושה היא האם הנפטר, לו היה יכול היה כותב את זוגתו לחיים בצוואה שלו. יש לבדוק היטב את טיב היחסים בין השניים, לראות האם ניהלו בית משותף וכיצד ראו שני הצדדים את הקשר ביניהם. ישנם מקרים שבהם גם מגורים בבתים נפרדים יכולים לא להוות מכשול עבור זוגות שרוצים להיחשב כידועים בציבור ולקבל את ההטבות. ידועה בציבור ירושה זהו תחום מרתק ומורכב שיש ללמוד אותו לעומק בטרם ניגשים לבית המשפט. ידועה בציבור ירושה זהו תהליך דומה מאוד לאישה נשואה שמגישה דרישה לירושה ובשני המקרים הרכוש של הנפטר אמור להגיע אליה.

 

ביטול זכותה של הידועה בציבור

ידועה בציבור שאינה מעוניין בעלה כי תהיה יורשתו חייב לציין זאת בירושה. במידה ולא יצוין אחרת, ידועה בציבור תזכה לירושתו של הנפטר והחלק שלה בעיזבון יעבור אליה. ידועה בציבור ירושה חייבת להיות מוזכרת בירושה אחרת החלק שלה אינו יכול לעבור אליה. עם זאת, במידה ולא צוין כי הנפטר אינו רוצה שחלקו יועבר אליה יש לציין זאת במפורש אחרת היא היורשת החוקית.

 

משרדי עורכי הדין טל איטקין עוסק בנושאים משפטיים רבים הקשורים בירושות, צוואות, גירושין ובין היתר גם בירושה של ידועה בציבור. משרדנו מבטיח לסייע ולעזור לך בתהליך על מנת שתוכלי לקבל את המגיע לך על פי חוק הירושות. טובת הלקוח נמצאת תמיד לנגד עינינו ואנו נעשה כל דבר כדי שאת תוכלי לצאת נשכרת מהסיטואציה המורכב והקשה מבחינה רגשית.

דילוג לתוכן